Bruno és Louise Huber: Asztrológiai házak

Kép a könyvről: Asztrológiai házak

Bruno és Louise Huber: Asztrológiai házak

Az asztrológia tanulmányozása új utakat nyit!

Ha Ön ezt a könyvet elolvassa és komolyan foglalkozik asztrológiai pszichológiával, akkor új módon áll majd hozzá az élet megannyi területéhez. A kozmikus törvényszerűségek bevonásával jobban megérti önmagát és reakcióit. A nehézségek és konfliktusok az összkarakter valódi arányaira mutatnak rá, így mások megítélésében is biztosabb és toleránsabb lesz.

Az asztrológia segítséget nyújt az élethez!

Bruno Huber és Louise Huber új, dinamikus asztrológiai irányvonal megalapítói. Összekötik a modern pszichológiai ismereteket a régi asztrológiai és ezoterikus tudományokkal. 30 éves kutatómunkával olyan új módszereket és horoszkópkifejtési szabályokat fejlesztettek ki, amelyek segítségével az asztrológia oktatásában, valamint a tanácsadói praxisban az individuális horoszkópot mint diagnosztikai eszközt és önmegismerési lehetőséget sikeresen alkalmazhatjuk.
A szerzők az Asztrológiai Pszichológiai Intézet (API) vezetői Svájcban, Adliswilben, Zürich mellett. Az intézet nemzetközileg elismert asztrológiai iskola. A szerzők 1968 óta sikeres oktatói intézetüknek, és 1974-től jól megalapozott képzést adnak diplomás végzettséggel. Az API világszerte ismert mint

az asztrológia főiskolája

Ez a könyv a 6. német nyelvű kiadás fordítása. 1978 óta 9 nyelven jelent meg és nemzetközileg mint az asztrológia alapműve vált ismertté. A mű korábbi címe "Az ember és világa".

Jónás módszer - holdfázis és a termékenység

Számold ki a termékeny napjaidat a Jónás módszerrel!



A Hold és a női ciklus közötti összefüggést már régen felfedezték, hiszen egy szabályos menstruációs ciklus időtartama épp egy holdhónap hosszának felel meg. Jónás doktor szerint a nő termékenységét a születéskori Hold-állás határozza meg.


A Jónás-naptár a nevét a megalkotójáról, dr. Jónás Jenőről kapta. A szlovák orvos egy több ezer éves babiloni kőtábla töredéken olvasott mondat alapján kezdte meg kutatásait, mely szerint „a nő termékenységét a Hold egyes fázisai irányítják”.
 
1956-ban felfedezte, hogy a szövegrész a nők születési idejével és helyével kapcsolatos holdfázisokra utal. Elmélete szerint a nők akkor a legtermékenyebbek, amikor a Hold pont ugyanúgy áll, mint a születésük perceiben. Vizsgálatai során arra  megállapításra jutott, hogy ezeken a napokon a nők 85 %-a esik teherbe, míg a menstruációs ciklusból kiindulva számított ovulációs napokon csak a nők 15 %-a. 


Dr. Jónás Jenő szlovákia magyar orvos ennek alapulvételével dolgozta ki hosszas kutatásokon alapuló módszerét, mely már számos meddő házaspár problémáját oldotta meg. Az ősi kultúrák meglepően nagy tudással bírtak, ám ez a tudásanyag az évezredek viharaiban elveszett, feledésbe merült. Egy töredékesen fennmaradt, régi asszír-babiloni asztrológiai törvény szerint a nő a Hold fázisában termékeny. Arról azonban nem maradt feljegyzés, hogy vajon a Hold melyik fázisáról van szó. Jónás Jenő hosszas kutatómunka során megválaszolta a kérdést: abban a fázisban, amikor született.

A tudomány mai állása szerint az ovuláció, tehát a peteérés mindig épp a két havivérzés között történik, így ez az optimális időszak a fogamzáshoz. Egy vizsgálat azonban azt mutatta, hogy amikor a nőgyógyászok ebben az időszakban végeztek mesterséges megtermékenyítést, csak 15%-os eredményt értek el. Amikor pedig az ovulációs napok figyelésével próbálták elkerülni a teherbeesést, meglepően sokszor mégis bekövetkezett a fogamzás. A Jónás-módszer sikerességi mutatója 85 %, ami óriási eredmény, hiszen a lombik-program sikeressége a 20-35 év közötti hölgyeknél is mindössze 20-25%, míg 35 év felett már csak 15%.

Jónás doktor sokéves kitartó megfigyelés és adatgyűjtés során a következő megállapításra jutott: Azon a napon, amikor a Nap és a Hold egymáshoz viszonyított elhelyezkedése és távolsága pontosan fokra megegyezik az érintett személy születési képletében ezen bolygók közt fennálló távolsággal, a peteérés megtörténik, a nő termékeny. Ez a Hold-fázis. Ha tehát például egy nő telihold után három nappal jött világra, később minden hónapban telihold után három nappal lesz kifejezetten termékeny. Ezt a napot felfedezője után Jónás-napnak nevezzük.

Mikor van az alkalmas időpont?

A Jónás-napkor már elkéstetek, ezért az együttléteket a Jónás-nap előtti 3 napra kell időzíteni.

Alkalmazásának korlátai

A módszer csak akkor alkalmazható, ha mindketten egészségesek vagytok a pároddal, és mindketten képesek vagytok a megfelelő ivarsejtek termelésére.

A szervezetedben nem lehet olyan betegség, elzáródás, gyulladás, amely akadályozná a petesejt és a spermiumok találkozását, illetve a testednek alkalmasnak kell lennie a megtermékenyült petesejt befogadására.

Amennyiben nem vagytok teljesen egészségesek, az orvosi vizsgálatot, esetleg kezelést követően érdemes próbálkozni a fenti módszer alkalmazásával.

A születendő baba neme

Úgy tűnik, hogy jelenleg alkalmazott savas-lúgos kémhatással történő variálást kivéve a Jónás-módszer az egyetlen, amely némi támpontot adhat abban, hogy milyen legyen a születendő babátok neme. A Jónás-módszerrel állítólag pontosan meghatározható, hogy az adott hónapban megfogant gyermek milyen nemű lesz. Persze vannak hónapok, amikor ez nem egyértelműen eldönthető, mert a baba neme a Hold aktuális állatövi jegyével áll kapcsolatban, de ezeket a hónapokat a Jónás-naptár alapján ki lehet számítani, mint ahogy azt is, mikor érdemes próbálkoznotok, ha kisfiút, vagy kislányt szeretnétek.

A Hold a leggyorsabb mozgású bolygó, nagyjából 28 nap alatt járja végig a zodiákus 12 jegyét a Kostól a Halakig. Ezen útja során egyszer kerül ugyanarra a távolságra a Naptól, mint ahogy születési horoszkópban található. Ez azt jelenti, hogy egy nőnek egy év során összesen 12-13 olyan termékeny napja van, amikor nagy esélye nyílik a teherbe esésre. Ezeket az időpontokat napra, órára és akár percre is ki lehet számolni. Mivel a spermiumok életképessége 24-48 óra körül van, egy házaspár ilyen adatok birtokában könnyen megtervezheti születendő utódja fogantatásának pillanatát. 

Ady Endre: Vágyni hogy szeretnék 
Hiszen jó volt magamban,
Magamért és magammal élni,
De ezt a boldogságot
Olyan jó volna fölcserélni.
Valami furcsa kékkel,
Egy ősi s csak holnap jött mával,
Valami kidacolt, nagy,
Kínra-hajló romantikával.
Óh, vágyni hogy szeretnék,
De nem vággyal, aki csak percnyi,
De vággyal, amellyel
Örökig ki lehet telelni.
................................

A módszer segíthet:

- Azoknak a pároknak, akik gyermekeik érkezését előre szeretnék megtervezni. A pontos számítások még arra is választ adnak, hogy egy-egy hónapban nagy valószínűséggel fiú- vagy lánygyermek fogan.
- Látszólagos meddőség ellen azon nők esetében, akik évek óta próbálkoznak, különösebb kimutatható szervi bajuk nincs, mégsem maradnak várandósak.
- Azoknak a hölgyeknek, akiknek számtalan próbálkozása vetélésbe, veszélyeztetett terhességbe fulladt. Ilyenkor az életképes gyermek fogantatásának idejét kell kiszámolni.
- Fogamzásgátlásra is használható a módszer. Ebben az esetben a terméketlen napokat számítják ki azon nők számára, akik még nem akarnak teherbe esni.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a szenvedélyesebb, a szeretkezésnek magukat jobban átadó nők, illetve az amúgy is termékenyebb jegyekben (Rák, Skorpió, Halak) született, vagy a gyermekáldásra utaló 5. ház révén érdekelt nőknél spontán peteérés is bekövetkezhet, aminek következtében a fogantatásra alkalmas napok száma megszaporodhat és olyankor is létrejön a fogamzás, amikor esetleg egyáltalán nem várják. Ezért a Jónás-módszer nem mindenkinek és nem tökéletesen alkalmas a fogamzásgátlásra!
Jónás doktor azt is megállapította, hogy ha a nő Hold-fázisát figyelembe véve felállítják a fogantatás pillanatára a horoszkópot, a Hold jegybeli elhelyezkedése megadja a születendö gyermek nemét. Az értelmezés egyszerű: a pozitív és férfias jegyekben (Kos, Ikrek, Oroszlán, Mérleg, Nyilas, Vízöntő) álló Hold esetén fiú utódra lehet számítani, a negatív és nőies jelekben (Bika, Rák, Szűz, Skorpió, Bak, Halak) álló Hold esetén pedig kislány lesz a születendő gyermek. Ezt a tézist a vizsgált nők 98%-ánál hitelt érdemlően bizonyították.
A Jónás-módszer különösen fontos lehet azon nők számára, akiknek már volt sikertelen terhességük. A módszer segítségével lehetőségük nyílik olyan fogantatási időpont kiválasztására, ahol bizonyos, hogy a születendő gyermek egészséges lesz és a terhességi-szülési komplikációk kikerülhetők. Eszerint a fogantatási képlet Holdja és a horoszkóp uralkodó bolygója nem állhat támadásban (még fél fényszöggel sem), illetve ha az 5. ház nem jól áll, az veszélyt jelenthet mind a baba, mind az édesanya egészségére.
A nő számára élete során előbb-utóbb fontos témává válik a család, a gyermekvállalás kérdése. Azoknak, akik problémákkal küszködnek e téren, és úgy érzik, már mindent megpróbáltak, de hiába, ne adják fel. Talán épp a Jónás-módszer nyújthat számukra segítséget. Persze mindezen számítások és a tervezés mellett jó, ha megtanuljuk elfogadni: a természet bölcsessége végtelen, és a dolgok egy része bizony meg van írva. Láthattunk már példát arra, hogy az emberi tervet egy rendkívüli tüszőérés, vagy egy több napon át élő sejt felülírja.

Nem tudod, milyen fázisban volt a Hold a születésedkor? Itt   megállapíthatod!
Itt tudod megnézni a saját termékenységi naptárodat!
Az alábbi linket ingyenesen használhatjátok
a következőképpen:


1.) Ezzel a linkkel töltsd ki az adataidat: http://www.astro.com/cgi/ade.cgi?ract=genchart.cgi&lang=&cid=ptpfilesrgKHe-u1188288462
Itt be kell írni a személyes adatokat (születési hely, idő órával és perccel) Angolul nem beszélőknek egy kis segítség:
first name: keresztnév
last name: családi név
birthday: születésnap (helyesen: nap, hónap, év) hour, min: óra perc
Most nyomd meg a CONTINUE feliratot!

2.) Keresd meg a Special Charts feliratot és klikkelj rá.

3.) Majd ebben az ablakban (Please select the type of chart you want) (legördülő sáv legaljáról kiválasztani:) Lunar phases fertility calendar
Most nyomd meg a "Click here to show the chart" feliratot
(ez azt jelenti, hogy klikkelj ide a grafikonhoz)

 
4.) A grafikonon a termékeny időszakokat piros vonallal jelzik. Minden hónapban kékkel be kell jelölni a menzesz első és utolsó napját, valamint zölddel az ovuláció napját. A zöld és a piros napoknak elvileg nem szabad egybeesniük - legalábbis azt mondják, ez a teherbeesés titka. A sárga és a fekete pötty a teli és az újholdat jelzi.

Amennyiben így egyszerűbb, nézd meg ezt a PowerPoint mappát, ez is elmagyarázza, a Jónás módszer kiszámítását: itt

Sok boldogságot kívánok minden leendő kismamának!

Hold a jegyekben, s azok hatásai


Jegy Testi zóna Szerv-rendszer Növény Elem Le-fel szálló Táp-anyag Nap-minőség
Kos Fej, agy, szem, orr Érzék-szervek Termés Tűz Fel Fehérje Meleg
Bika Gége, beszélőszervek, nyak, fül Vér-keringés Gyökér Föld Fel Hideg
Ikrek Váll, karok, kéz, tödő Mirigy-rendszer Virág Levegő Le Zsír Levegő/fény
Rák Mellkas, tödő, gyomor, máj, epe Ideg-rendszer Levél Víz Le Szén-hidrát Víz
Oroszlán Szív, hát, rekeszizom, vérkeringés Érzék-szervek Termés Tűz Le Fehérje Meleg
Szűz Emésztő-szervek, idegek, lép, hasnyál-mirigy Vér-keringés Gyökér Föld Le Hideg
Mérleg Csípő, vese, hólyag Mirigy-rendszer Virág Levegő Le Zsír Levegö/fény
Skorpió Nemi szervek, húgyvezeték Ideg-rendszer Levél Víz Le Szén-hidrát Víz
Nyilas Comb, viszér Érzék-szervek Termés Tűz Fel Fehérje Meleg
Bak Térd, csont, izületek, bőr Vér-rendszer Gyökér Föld Fel Hideg
Vízöntő Alsólábszár, vénák Mirigy-rendszer Virág Levegő Fel Zsír Levegö/fény
Halak Lábfej, lábujjak Ideg-rendszer Levél Víz Fel Szén-hidrát Víz

A holdfázisok és mindennapjaink

A holdfázisok és az egészség

Huszonnyolc napos pályája során a Hold végigvándorol az összes állatövi jegyen. Mindegyikben egy-két napig időzik. A holderők és az állatövi jegyekből kiinduló asztrológiai hatások kombinációjából különleges impulzusok keletkeznek, melyek elsősorban az emberi szervezet, de a kertészkedés és a földművelés szempontjából is igen jelentősek.
- A testrégiók: Minden egyes jegyhez tartozik néhány testtájék vagy szerv. Amikor a Hold éppen abban a jegyben jár, a hozzárendelt testrégiókat egyrészt rendkívül megviseli a nagy megterhelés, másrészt viszont különösen fogékonyan reagálnak a tehermentesítésre, az ápolásra és a kezelésre. A sebészeti beavatkozásokat ilyenkor ajánlott elkerülni.
- Piros napok - növekvő Hold: A Hold növekedése idején az érintett szervek, illetve testtájékok igen jól hasznosítják az építő és az erősítő anyagokat. Minél közelebb van időben a holdtölte, annál hatékonyabb a kezelés.
- Kék napok - fogyó Hold: A legalkalmasabb időszak a tisztító, a méregtelenítő és a salaktalanító kúrák elvégzésére. Minél kevesebb nap választ el az újholdtól, annál erősebb a hatás.

Táplálkozás

A megfigyelések szerint szervezetünk egyes időszakokban bizonyos táplálékokra - só, szénhidrát, zsír, fehérje - különös módon reagál. Gyakran előfordul, hogy egy meghatározott időpontban ezek meglepően könnyen felszívódnak és feldolgozódnak. Néha pedig éppen az ellenkezője történik. Ilyenkor az a legokosabb, ha elkerüljük ezeket az élelmiszereket.
Próbáljunk erre figyelni, ugyanakkor hagyatkozzunk saját tapasztalatainkra az ételek kiválasztásánál, nehogy például a túlságosan jó értékesítés miatt végül meghízzunk vagy betegek legyünk.
- Só: A földjegyek speciális sóminőséget hoznak létre.
- Szénhidrát: A vízjegyek a szénhidrátminőséget befolyásolják.
- Zsír: A levegőjegyek a zsiradékok hatását segítik elő.
- Fehérje: A tűzjegyek meghatározzák a fehérjeminőséget. Amikor a Hold ezekben a jegyekben tartózkodik, a fehérjetartalmú ételek serkentik a sejtfelépítést, fokozzák a fizikai erőt és a lelki energiát.

Időjárás

Az állatövi jegy, amelyben a Hold éppen jár, bizonyos mértékig meghatározza az aznapi időjárást.
- Hideg napok: A földjegyekre hűvös mikroklíma jellemző, akkor is, ha a levegő hőmérséklete magas. A felhők feloszlanak, a lehűlés érzékelhetővé válik, és jobban fázunk.
- Víznapok: A vízjegyek gyakran hoznak csapadékot. Még ha süt is nap, a talaj és a fű általában nedves, hűvös. Különösen növekedő Hold idején válik ez a hatás erőteljessé.
- Fénynapok: Amikor a levegőjegyek határozzák meg az időjárást, a fénysugárzás intenzívebbé válik. Borús napokon is szemmel láthatóan világosabb van.
- Meleg napok: Jó az alaphangulatunk, az időt kellemesnek, aránylag melegnek és enyhének érezzük a tűzjegyek hatásának köszönhetően. Ilyenkor szívesen kirándulunk.

Testápolás, háztartás

A testápolásra vonatkozóan is találhatunk néhány értékes információt a holdnaptárban.
- Hajvágás: A hajvágást mindig oroszlánnapokra időzítsük: ha ez fogyó Holdkor történik, a haj szerkezetében lényeges javulás várható, ha növekvő Holdkor, a haj sokkal gyorsabban nő. A zsíros, korpás haj, valamint a hajhullás kezelése is eredményesebb ezeken a napokon.
Lehetőleg ne menjünk fodrászhoz halak- vagy ráknapokon.
- Dauerolás: A szűznapokon a dauer szebb és tartósabb lesz.
- Lábmasszázs: A reflexzónamasszázs a halak napjain a leghatékonyabb.
- Bőrápolás: A tisztátlan és agyonstrapált bőr ápolását fogyó Holdkor gezzük. Ugyanez vonatkozik a pattanásokra, a mitesszerekre vagy a szemölcsökre is.
A bőrmegújító kúrákhoz viszont a növekvő Hold időszaka (különösen a baknapok) az alkalmasabb.
- Körömápolás: A manikűrözés is baknapokon történjen, mert ilyenkor körmeink ellenállóbbak.
- Takarítás: A nagytakarításhoz feltétlenül fogyó holdfázisba eső levegőnapokat válasszunk.
- Mosás: Fogyó Holdkor, víznapokon a ruha kevesebb mosószerrel is tisztább lesz.
- Pénzügyletek: Pénzügyeinket növekvő Hold idején, földnapokon érdemes intézni.

Fel- és leszálló Hold

Létezik még két, elsősorban a növényvilág számára fontos holdminőség is, melyeket érdemes figyelembe venni a kertészkedésnél, az orvosi beavatkozások optimális időpontjának meghatározásánál, vagy a háztartásban, munkánk hatékonyságának fokozására. Ezek a holdminőségek - egyébként semmi közük a holdfázisokhoz - a Hold csillagászati útjából adódnak. 

A fel- és leszálló Hold megértéséhez, azt kell képzelnünk, hogy Földünk a középpont, és minden körülöttünk forog! :-)

Mindent úgy, ahogy őseink látták, vagyis a Földről föltekintve!

A Földről nézve minden - a Hold és a Nap is - a Föld körül kering.
Ebből a nézőpontból az égbolt mozgásában rendszeresség figyelhető meg.
Akár úgy is tekinthetünk rá, mint egy hatalmas kozmikus órára.
A Földről nézve tehát a Nap és a Hold egy meghatározott pályán kering a Föld körül.



A Hold pályája 5 fokos szögben tér el a Nap pályájától, amelyet az asztrológiában ekliptikának neveznek.
Ennek a következménye, hogy a Hold 14 napig felszálló és 14 napig leszálló ágban van.
14 napon keresztül a Hold mindig egy kicsit magasabbra emelkedik, majd amikor a legmagasabb pontját eléri leszálló ágba kerül, és 14 napon keresztül napról-napra ereszkedik, egészen a mélypontjáig.
Mindehhez kapcsolható még különböző csillagok csoportosulása - asztrológiából ismert állatövi jegyek csillagképei. Mégpedig úgy, hogy a Földről nézve, a Hold melyik csillagkép csillagaival együtt látható.

A Hold legmagasabb pontját mindig az Ikrek csillagképben éri el.















































A legalacsonyabb ponton pedig a Nyilas csillagképpel látható.













































A Hold legalacsonyabb és legmagasabb pontjait nevezzük a fordulópontnak.
A Nap éves ritmusát a téli és nyári napfordulók tagolják, a Holdnál ez a ritmus havonta figyelhető meg.

A Holdnál ugyanúgy mint a Napnál a felszálló ág a növekedéssel és kiteljesedéssel hozható összefüggésbe, míg a leszálló szakasz az érleléssel és a visszahúzódással.


- A felszálló Hold: Keresztülhalad a téli és a nyári napforduló közötti jegyeken, tehát a Nyilason, a Bakon, a Vízöntőn, a Halakon, a Koson és a Bikán, illetve az Ikreken, ahol is eléri fordulópontját.
Ezt az időszakot a természetben a talaj feletti növekedés és fejlődés jellemzi. Ilyenkor a Föld leadja mindazt, amit felhalmozott. Itt a legmegfelelőbb alkalom a gyümölcsfák nemesítésére.

- A leszálló Hold: Keresztezi az összes jegyet júniustól decemberig, tehát az Ikreket, a Rákot, az Oroszlánt, a Szüzet, a Mérleget és a Skorpiót, illetve a Nyilast (fordulópont).
Ez az érés és a szüret ideje. A Föld életében a befogadás fázisa. A fejlődés a talaj alatt fokozódik, így ekkor legpraktikusabb például metszeni.

Fogyó hold



Telihold után a Hold folytatja Föld körüli keringését, miközben ismét közeledik bolygónkhoz. A Nap által megvilágított hányada jobbról balra egyre csökken. Amikor 22 nappal újhold után megint keresztezi a Föld Nap körüli pályáját, már csak a fele látható. Az utolsó negyedben a jobbra nyitott holdsarló napról napra keskenyedik, míg ismét beköszönt az újholdfázis.
Ez a leadás, a kilégzés, az erők és az energiák kiáramlásának ideje. A fogyó Hold megszabadít a kétségektől, a szorongásoktól, és beteljesíti a pozitív érzelmeket. A természeti energiák a gyökerek felé irányulnak. A talaj felvevőképessége megnő, ilyenkor érdemes elvetni például a gyökérzöldségeket. A trágyázás és az öntözés is igen hatékony.
Szervezetünk csúcsformájában van. Nagy testi éjavascript:void(0)s lelki teljesítményekre vagyunk képesek.
A műtétek is sikeresebbek, mivel a sebek gyorsabban gyógyulnak.

Telihold

A Hold Föld körüli útjának felénél egy-két napig éppen a Nappal áll szemben, mely egész látható felületét megvilágítja.
A Hold hatása ebben a fázisban érezhető a legegyértelműbben. A holdtölte az erős negatív és pozitív érzelmek időszaka. A statisztikák szerint a születések, a balesetek és az erőszakos cselekmények száma ilyenkor ugrásszerűen megnő.
A természetben ez a felvételről a leadásra való áttérés átmeneti állapota. Egyrészt a természet ilyenkor éri el felvevőképessége csúcspontját, tehát ideális időpont a tápoldatozáshoz vagy a trágyázáshoz. Másrészt az is előfordulhat, hogy a fák már attól elhalnak, ha néhány águk letörik.
Ilyenkor van itt a gyógynövények, különösen a gyógyító gyökerek begyűjtésének ideje, ugyanis gyógyerejük ilyenkor a legkoncentráltabb.
Szervezetünk gyakran nyugtalansággal és idegességgel reagál a holdtöltére. Az érzékenyebbek alvási zavarokról, mások különös álmokról és víziókról számolnak be.
Mivel a sebek erősebben és tovább véreznek, illetve lassabban és rosszabbul gyógyulnak, ha lehetséges, kerüljük el az operációt.


Növő hold

A növekedés időszaka az első keskeny, balra nyitott holdsarló megjelenésekor veszi kezdetét. Az első negyedben a Hold mintegy 7 napon át, egészen a félhold állapot eléréséig közeledik a Földhöz. Majd keresztezi a Föld Nap körüli pályáját, és a következő 7 napban ismét távolodik a Földtől. Közben egyre csak hízik, mígnem a második negyed végén eléri a teliholdstádiumot. A növekvő Hold fázisában minden a felvétel, a belégzés, a növekedés jegyében áll. A pozitív hatások dominálnak. A természet magába szívja és elraktározza az energiát. A születések száma megnövekszik. A növényvilágban a talaj feletti növekedés a jellemző. Ideális időszak ez a vetéshez és az olyan növények elültetéséhez, melyek fölfelé törekednek és termést hoznak, pl. gyümölcsfák, virágok. Szervezetünk különösen fogékonnyá válik az őt erősítő, felépítő, gyógyító anyagokra és hatásokra. Könnyen felveszi, elraktározza és értékesíti azokat. Az öngyógyító erők is fokozottan működnek.
A tápanyagok szintén elraktározódnak, így a súlyproblémákkal küszködőknek ilyenkor ügyelniük kell arra, hogy mit és mennyit esznek.

Újhold

Újholdnak nevezzük azt a konstellációt, amikor a Hold 2-3 napig majdnem pontosan a Föld és a Nap között helyezkedik el, így a Föld felé fordított oldala csaknem teljes sötétségben van. Földünk kísérője ilyenkor a Nappal azonos állatövi jegyben áll.
Újholdkor a természetben és az emberi életben is a kezdet, az újrakezdés energiái erősödnek. Ilyenkor érdemes a beteg fákat vagy növényeket megmetszeni, mert könnyebben regenerálódnak.  Ez a nap a legalkalmasabb a tisztulásra, s ha rossz szokásunktól szeretnénk megszabadulni, kezdjük azt ezen a napon. Rendkívül alkalmas ez az időszak a méregtelenítésre, a salaktalanításra és a böjtölésre.
A sebészeti beavatkozásokat viszont lehetőleg kerülni kell, mert a sebek gyógyulása lassúbb.

Természetes gyógymódok



1. Kellemetlen szájszag

Egyetlen természetes gyógyír sem kezeli olyan hatékonyan e kellemetlen problémát, mint a petrezselyem. Gazdagon tartalmaz klorofillt, mely - azonkívül, hogy a növények zöld színét adja - könnyedén elpusztítja a rossz szagot előidéző baktériumokat. Fokhagyma vagy hagyma fogyasztása után rágcsáljon el belőle egy szállal, illetve bármikor, ha úgy érzi, lehelete kellemetlen illatú. Ha nem szereti a petrezselymet, az édeskömény, a szegfűszeg és az ánizsmag is frissítő hatással bír.

2. Pattanások

Gyors kezelésük érdekében ajánlatos otthon tartani egy kis üvegcsével a következő keverékből, mely több hónapig is eláll. Keverjen össze zöld agyagport egy evőkanál barátcserjével és 2-3 csepp teafaolajjal, majd öntse fel annyi vízzel, hogy kenhetővé váljon. Lefekvés előtt kenje be arcát az eleggyel, s hagyja magán egészen reggelig. Az agyag felszívja a pórusokat eltömítő olajokat, a barátcserje és a teafaolaj pedig elöli a fertőzést, gyulladást okozó baktériumokat. Ezenkívül a cink is nagy segítségére lehet, melyből naponta 30 mg-ot érdemes szedni. Amellett, hogy erősíti az immunrendszert, gyulladáscsökkentő és elősegíti az egészséges hormonszint kialakulását.

3. Vízhólyagok

Ne feledje, bármilyen kísértést is érez arra, hogy gyulladt bőrfelületeit megnyomkodja, vagy netán megszúrja, csak ront a helyzeten! Tippünk: cseppentsen vattapamacsra egy kis mogyorókéreg-olajat, és naponta négyszer törölje át vele a sérült felületet. A mogyorókéreg-olaj hatóanyagainak köszönhetően felszívja a hólyagot kitöltő folyadékot, valamint a keringés serkentésével enyhíti a fájdalmat is, sőt szárító hatású alkoholt is tartalmaz.

4. Testszag

Ha a kellő higiénia ellenére is problémát okoz Önnek testszaga, a baj forrása gyakran az eltömített pórusokban keresendő. A kellemetlen illat a legtöbb esetben akkor jön létre, amikor a bőr nem képes elpárologtatni a salakanyagokat. Minden zuhanyzás előtt gyengéden dörzsölje át bőrét dörzsiszivaccsal (pl. uborkaszivacs) - ezzel eltávolítja az elhalt hámsejteket, melyek a nem kívánatos illatok búvóhelyei. Ha hosszú, a szív felé irányuló, gyengéd simításokkal masszírozza át testét, azzal serkenti a vérkeringést és elősegíti a bőr méregtelenítését is. Persze, mindez még nem jelenti azt, hogy a dezodorokat egy életre elfelejtheti -legfeljebb ritkábban kell használnia őket.

5. Véraláfutás, kék foltok

Szakértők szerint a népszerű, izomfájdalmakat is enyhítő árnika alkalmas az ütés hatására keletkező foltok kezelésére is. Ha beveri térdét vagy más testrészét, illetve duzzadást vagy elszíneződést észlel, kenje be a sérült felületet ezzel a gyógynövénykrémmel. Az árnika felgyorsítja a vérkeringést, így gyorsabban eltünteti az elszíneződést okozó alvadt vérfoltokat. Kiválóan alkalmazható a kisebb visszértágulatoknál is.

6. Égési sérülések

A levendula illóolaj, mely kellemes illatáról - s persze molyirtó hatásáról - híres, rendkívül hatékonyan enyhíti az első fokú égési sérüléseket. Az olaj használata nemcsak felgyorsítja a gyógyulási folyamatot, hanem megakadályozza a baktériumok elszaporodását is. A sebet először mossa meg szappanos vízzel, majd egy rész levendulaolaj és három rész mandula- vagy olívaolaj keverékével kenje át naponta háromszor. Fontos, hogy az égett bőrfelületet ne fedje le, illetve forró zuhany, valamint napfény se érje. Ha nincs a háznál levendula, használjon aloe vera gélt, vagy körömvirág krémet.

7. Belső hólyagok/afta

Ismét nyugodtan fogyaszthat fűszeres ételeket, ha málnalevél teával öblöget. Áztasson két evőkanál szárított málnalevelet egy csésze forró vízbe, majd hagyja kihűlni. Szűrje le a teát, s naponta háromszor öblögessen vele. A gyógynövényben található cserzőanyagok, tejsavak és flavonoidok csökkentik a duzzadást és fertőtlenítik a szájban lévő sebeket. Ha meg is issza a málnalevél teát, vérnyomáscsökkentő hatásra is számíthat.

8. Száraz, cserepes ajkak

Felejtse el a hagyományos ajakápolókat, ezek ugyanis gyakran petróleumot és alkoholt tartalmaznak, melyek még jobban kiszárítják ajkát. Nedvesítse inkább az érzékeny bőrfelületet csukamájolajjal! Tartson magánál egy fiolányit belőle, s használja naponta többször.

9. Száraz köhögés

v Kellemes lehelete sajnos megsínyli a gyógymódot, de egy tányér currys, párolt hagymás rizs elfogyasztása hatékonyan fellazíthatja a nyálkahártyán termelődött váladékot. Extra szűz olívaolajon pároljon meg két fej felszeletelt hagymát, s keverjen hozzá egy teáskanálnyi curryport. A hagyma hatóanyagainak köszönhetően oldja a váladékot, és jótékony hatással van a vérkeringésre is.

10. Székrekedés

Ha nem szereti a szilvát, egy másik lehetőség a szárított füge, mely pont olyan hatékonyan enyhíti e kellemetlenséget, mivel tisztítja a bélrendszert. Sőt, 5 füge elfogyasztása 20%-át teszi ki napi rostszükségletének, többet mint bármely más gyümölcs! Fogyasszon el napi 4-5 fügét, s ne felejtsen el hozzá meginni legalább 2 liter vizet. Ha nem éri el a kívánt hatást, 3 óránként ismétlje meg a nassolást.

11. Bőrkeményedés

A vastag, kemény bőrt puhítsa csukamájolajjal: kenje be a problémás bőrfelületet reggel és este. A bőrkeményedést fedje le ragtapasszal, így ruhái nem lesznek foltosak. Ez a kezelés ugyan lassú folyamat, de néhány hét elteltével az eredmény garantált!

12. Köhögés

Az ánizst eddig nagyrészt fűszer vagy cukorka formájában ismerhette, de nem árt, ha tudja, teaként nagyszerű gyógyír a köhögésre. Mártson egy teafiltert vagy egy teáskanálnyi ánizst egy csésze forró vízbe 5 percre, majd kortyolgatva fogyassza el a teát. A köhögésnek elvileg azonnal el kell múlnia, ennek ellenére ajánlatos három napon át, kúraként ismételnie a kezelést, napi három pohár tea elfogyasztásával. Az ánizs vérnyomásnövelő hatású, ezért cukorbetegek és magas vérnyomásban szenvedők használat előtt konzultáljanak orvosukkal.

13. Vágási sebek

Az E-vitamin, melynek antioxidáns ereje jótékony hatással van a szívre, a kisebb vágások által ejtett sebek gyógyulásában is nagy segítségére lehet. Szúrjon ki tűvel egy E-vitamin kapszulát, s tartalmát naponta háromszor kenje a sebhelyre. Ha sérülése komolyabb, fedje le ragtapasszal is.

14. Korpa

A korpa eltűntetéséhez a kiváltó okot is ismernie kell: ez a fejbőr savas ph-értéke. Hogy visszaállítsa a természetes ph-értéket, először mossa meg, majd balzsamozza be haját, öblítse le, s a még vizes fejbőrre öntsön egy csészényi almaecetet, melyet aztán gondosan mosson ki.

15. Hasmenés

Lehet, hogy ellentmondásosnak tűnik, de a hasmenést okozó baktériumok eltávolítására még több jóindulatú baktériumra van szükség. A hasmenést a bélben élő jóindulatú és rosszindulatú baktériumok egyensúlyának megbillenése okozza. Probitikus kiegészítők fogyasztásásával visszaállítható a felborult egyensúlyt. Szedjen probiotikus kapszulákat, illetve egyen emésztőenzimeket tartalmazó, élőflórás joghurot. Ha egy-két napon túl sem szűnnek panaszai, keresse fel háziorvosát.

16. Szédülés

Egy közismert konyhai fűszer hatékonyan kezeli e tünetet: szórjon egy csipetnyi cayenne borsot egy pohár langyos vízbe, majd lassan kortyolgassa el. Ennek hatására szervezete több vért és oxigént pumpál a fejbe, ezáltal javítja közérzetét. Ha tünetei nem szűnnek, okvetlenül forduljon orvoshoz!

17. Szemszárazság

Ejtsen néhány könnyet, hogy orvosolja problémáját! Ennek legjobb módszere a nedves borogatás. Kisméretű törölközőt vagy konyharuhát mártson meleg vízbe, csavarja ki, majd fekvő helyzetben 15 percre borítsa szemeire. Ezt a műveletet érdemes naponta kétszer-háromszor megismételni.

18. Száraz bőr

A mandula- és a szőlőmagolaj a két legjobb szer a száraz bőr kezelésére, mivel hamarabb felszívódnak, mint a hidratálókrémek legtöbbje. Ha bőre extra száraz vagy repedezett, keresse a sűrűbb olajokat. Már nálunk is kapható az avokádóolaj, vagy a nagyanyáink által is előszeretettel használt csukamájolaj. A kiválasztott olajjal naponta kétszer kenje be az adott területet - legjobb, ha fürdés után, nedves bőrre viszi fel.

19. Fülfájás

Enyhítse fájdalmát és csökkentse a nyomást fokhagymaolajból vagy molyhos ökörfarkóró-virág olajából készült fülcseppekkel, melyek elpusztítják a kórokozó mikrobákat és a gyulladást is mérsékelik. Lefekvés előtt az olajakat melegítse fel. (A legegyszerűbb módszer: ha az olajakat tartalmazó üveget 45 mp-re hóna alá veszi.) Döntse oldalra fejét, és cseppentsen 5 cseppet a gyulladt fülbe, majd pár percre dugaszolja be vattával, így megakadályozza az olaj kifolyását. Ha fülfájása nagyon erős, vagy váladékot is termel, ne használja a fülcseppet!

20. Túlerőltetett szemek

Használjon kamillás borogatást, napjában kétszer. Egy teáskanálnyi kamillát áztasson forró vízbe 20 percre, szűrje át, majd hagyja kihűlni. Mártogasson meg benne egy borogatásra alkalmas anyagot, csavarja ki, feküdjön le, hunyja le szemeit, helyezze rájuk a nedves anyagot, s pihenjen így 20-25 percet. A kamilla a szemhéjon át enyhíti a szembántalmakat, csökkentve a vérerek duzzadását.

21. Fáradtság

A leghatékonyabb módszer a fáradtság ellen természetesen az alvás. Gyors segítség lehet még a mate tea, mely koffeint tartalmaz, de kisebb mértékben, mint a kávé. Áztasson egy teáskanál matét forrásban lévő vízbe, 5-10 perc után szűrje le, majd fogyassza el. Ez a markáns ízű, kissé keserű, aromás tea üresen, de tejjel és cukorral is iható.

22. Láz

A lázas állapot fenntartása elősegíti a testében lévő vírusok elleni harcot. Hőemelkedés esetén bugyolálja be magát egy nagy pokrócba, és igyon akácvirág teát. A tea elkészítéséhez két teáskanál szárított akác és egy csésze forró víz szükséges. Szórja bele az akácot, hagyja állni 15 percig, ismét forrósítsa fel, majd szűrje le. Ha lázas, fogyassza a teát, de mellőze a betakarózást. Lázát 30 percenként mérje. Ez a kezelés csecsemők, gyermekek és terhes nők esetében kerülendő. Mivel láz esetén a tünetet nem lehet megelőzni, erősítse immunrendszerét kasvirág készítményekkel.

23. Lábszag

A klorofill - melynek a növények zöld színűket köszönhetik, lábszag esetén is hasznos lehet. Öntsön egy lavorba 4 liter meleg vizet, adjon hozzá 2-3 evőkanálnyi klorofillt, s ebben áztassa lábait 15 percig. Törölje meg gondosan lábfejét, és vegyen fel 100%-os pamutzoknit, melyen keresztül lábai lélegezhetnek.

24. Puffadás

Az ilyen panaszok esetén rágcsáljon el egy maréknyi ánizs-, kapor- vagy borsmentamagot. Ezek összetevői fellazítják a bélrendszer izmait, melyek így átengedik a puffadást előidéző gázokat. A magokat bármely piacon könnyen beszerezheti, sőt az ánizs és a borsmenta még leheletét is frissíti.



25. Fejfájás

Enyhítésére masszírozzon néhány csepp mentaolajat halántékába. A menta ugyanolyan hatékony, mint az aszpirinban található hatóanyag, a mentil-acetát. Ezidáig a gyógynövényszakértőknek sem sikerült teljes egészében megfejteni működését, ám úgy tűnik, a menta meggátolja testünket abban, hogy fájdalomjeleket küldjön a központi idegrendszerbe.

26. Gyomorégés

A kezeléshez szüksége lesz egy szőnyegre. Furcsán hangzik, de bevált trükk: álljon lábujjhegyre, majd hirtelen huppanjon vissza sarkaira. Ezt ismételje 20-30-szor. Ha szükséges, egyensúlya megőrzéséhez kapaszkodjon meg egy székbe vagy asztalba. Ez a mozgás visszahúzza a gyomorba a kellemetlen érzést előidéző savakat.

27. Aranyér

A mogyorókrém napi háromszori alkalmazás után hosszútávon csökkenti a panaszokat. Ajánlott a magas rosttartalmú táplálkozás és a napi két liter víz elfogyasztása. A vénafal tónusainak növelésére próbálja ki az E-vitamint és a flavonoidokat.

28. Csuklás

Ha már minden trükköt kipróbált elmulasztására, íme egy jól bevált tipp: vegyen három deci vizet, helyezzen bele egy szívószálat, s miközben issza, mutatóujjaival nyomja meg az állkapocs és fül között kis mélyedéseket. Próbáljon meg minél többet inni, miközben a két mélyedést folyamatosan nyomva tartja. Mire a pohár kiürül, a csuklás már a múlté.

29. Csalánkiütés

Abban a pillanatban, ahogy megjelenik, vegyen be 1000 mg-os C-vitamint és 500 mg riboflavint. Ezen anyagok kombinációja elősegíti a szervezet antihisztamin előállítását, melyek könnyedén felveszik a harcot a csalánkiütéssel szemben. Ha a kiütések nem tűnnek el, 10 percenként ismételje meg az adagolást. A magas C-vitamin bevitel hasmenést idézhet elő, ez esetben csökkentse az adagot. Tipp: nagy mennyiségő riboflavin található a tejben, a sajtban, a májban és a halételekben is.

30. Emésztési zavarok

Ha gyomra kavarog, igyon meg egy csésze kamillateát. A benne található hatóanyagok enyhítik az emésztőrendszer izomgörcseit és csökkentik a gyomorfájdalmakat. Ha teheti, ne filterből, hanem valódi szárított kamillavirágból készítsen teát. Egy-két teáskanálnyit tegyen forrásba lévő vízbe, hagyja állni 20 percig, szűrje le, s így fogyassza. Az emésztési zavarokat legtöbbször a gyomorsav gyomorban maradása okozza, erre próbálja ki az édesgyökeret, mely segít rendbetenni a gyomor falát védő nyálkahártyát.

31. Gyulladt íny

Ha ínye érzékeny, cseppentsen néhány csepp feketeáfonya-kivonatot negyed csésze vízbe, s ezzel öblögessen. Ezt ismételje meg naponta kétszer. Ezen kívül az E-vitamin kapszula olajos tartalmának bedörzsölése is megnyugtathatja a gyulladt szöveteket. Alkalmazza kétnaponta.

32. Rovarcsípés

Az általa okozott viszketést hagymával enyhítheti. Egyszerűen vágjon félbe egy fej hagymát és dörzsölje be vele a problémás felületet. A hagymát egy jól zárható tartóedényben tegye a hűtőbe, így újra felhasználhatja, ha viszketése nem enyhül. Ebben az esetben vágja le a már használt felületet.

33. Álmatlanság

Olyan estéken, mikor képtelen elaludni, jól jöhet a macskagyökér-kivonat, melyet negyed csésze forró vízben ajánlott elkeverni. Ha később mégis felébredne, további két adagot ihat meg belőle az éjszaka folyamán. A macskagyökér leghatékonyabban más nyugtató hatású gyógynövényekkel (kamilla, mámorbors) keverve fejti ki hatását.

34. Izületi fájdalmak

A kapszacin tartalmú kenőcs vagy krém, melyet a tüzes cayenne borsból állítanak elő, újjávarázsolhatja testét. Kenje be az érintett felületet naponta 3-4 alkalommal. Hatása némi égés érzetet okozhat, ám ez néhány percen belül elmúlik . Ügyeljen arra, hogy használat után kezét mindig mossa meg.

35. Menstruációs görcsök

A menstruációs fájdalmak legjobb ellenszere a halolaj és a lenmagolaj. Adagolása: napi 2 kávéskanál, bő vízben elkeverve.

36. Izomrándulás

Merevség, fájdalom, húzódásérzet? Ez bizony kellemetlen tud lenni. A túlerőltetésből fakadó fájdalmat macskagyökérteával orvosolhatja. Ha nem épp a teázás híve, vegyen be éhgyomorra 500 mg bromelint. Ez az ananászban is megtalálható enzim gyulladáscsökkentő, enyhíti a fájdalmakat, s mivel serkenti a vérkeringést, felgyorsítja a gyógyulást. Ezeken kívül a feketenadálytőkrém és a nyers káposzta azok a hagyományos orvosságok, melyekre már nagyanyáink is esküdtek.

37. Orrdugulás

A torma a leghatékonyabb praktikák egyike. A növényben található olajak serkentik a keringést az orrjáratban, ezzel fellazítják a váladékot. Keverjen össze egy teáskanálnyi frissen reszelt tormát némi almaecettel vagy mézzel, és egy szelet pirítósra kenve fogyassza el. Már a torma lereszelése közben lélegezzen nagyokat, ezzel beindítja a „duguláselhárítást".

38. Orrvérzés

Ezzel az egyszerű trükkel perceken belül elmulaszthatja orrvérzését: papírzacskóból tépjen le egy kisebb darabot, helyezze azt szájába felső ajka és ínye közé, és hagyja ott addig, míg a vérzés el nem áll. Senki sem érti, mitől működik ez a módszer, de hatékonysága már 30 éve bizonyított.



39. Bőrkiütések

A következő, otthon is elkészíthető krémmel enyhítheti a viszkető érzést, s meggátolhatja a kiütés továbbterjedését. Keverjen össze egy evőkanál sót, 1/8 teáskanálnyi mentaolajat fél csésze zöldagyag porral, és adjon hozzá annyi vizet, hogy kenhető krémet kapjon. Kenje be a viszkető területet, 20-30 percig hagyja rajta az elegyet, majd mossa le. A maradék krémet egy légmentesen zárható dobozban hosszú ideig tárolhatja.

40. Duzzadt szemek

Ha ébredés után észreveszi, hogy szemei duzzadtak, irány a hűtőszekrény! Csavarjon néhány jégkockát egy törölközőbe, s pár percre helyezze szemére. A hideg azonnal segít. Erre a célra érdemes egy kiskanalat is a mélyhűtőben tartani, jégkocka híján ez is megteszi.

41. Borotválkozás utáni kiütések, bőrirritáció

Ha már nem épp a legjobb szőrtelenítő módszert választotta, kezelje bőrét aloe vera géllel. Olyan terméket válaszon, mely 100% aloe verát tartalmaz. Antibakteriális hidratálóként kiváló, mert nem szárítja ki a sebet.

42. Torokfájás

Sokan tudják a kasvirágról, hogy hatékony a megfázás tünetei ellen. Folyékony formában fogyasztva csillapítja a köhögést is: gargalizáljon 1/2 teáskanálnyi oldatból és 1/4 csésze vízből készült keverékkel. Rendkívüli immunerősítő hatása révén az utóbbi évek egyik legnépszerűbb gyógynövényévé nőtte ki magát.

43. Kötőhártyagyulladás, árpa

A népnyelv kedves névvel illeti a szemproblémák nagy orvosát, az euphrasiae herbát: szemvidítófű. E gyógynövény kötőhártyagyulladás és árpa esetén is hatékony gyógyír. A szemvidítófüvet külsőleg, borogatásként alkalmazza: 2%-os forrázatát egy kendőre cseppentve 15 percre helyezze szemére, naponta 2-3 alkalommal.

44. Napégés

Ha joghurttal vagy tejföllel keni be a kivörösödött felületeket, hűti azokat, helyreállítva ezzel a test ph egyensúlyát. Hagyja bőrén, míg felmelegszik, majd öblítse le. Ezt az eljárást naponta többször is alkalmazhatja.

45. Fogfájás

A szegfűszegolajban található aromatikus anyag, az eugenol fájdalomcsillapító és baktériumölő hatású. Egy ezzel átitatott vattával dörzsölje át a fájó felületet, valamint ínyét. A műveletet napjában ötször ismételje meg, egészen addig, míg el nem jut fogorvosához...

46. Húgyúti fertőzések

Igyon bodza- vagy áfonyalevet. Mindkettő olyan összetevőket tartalmaz, melyek gyulladásgátoló tulajdonságaiknak köszönhetően megakadályozzák, hogy a baktériumok letapadjanak a húgyvezeték falán. Ajánlott mennyiség: naponta kétszer fél liter. Ha ez nem nyeri el tetszését, szedjen naponta 400 mg áfonya kapszulát. Ha a gyulladás súlyosabb, sajnos ez a módszer nem segít, forduljon orvoshoz!

47. Hüvelyszárazság

A száraz hüvelyt hormonegyensúlyhiány idézheti elő. Hat darab E-vitamin kapszula tartalmát öntse egy csészébe, keverjen hozzá 5 teáskanálnyi aloe vera gélt, majd keverje el. A mixtúrát naponta 2-3-szor alkalmazza.

48. Visszér

A visszér kialakulásában a genetika is nagy szerepet játszik. Ha úgy érzi, családi vonalon Ön is esélyes rá, szedjen rendszeresen sok C- és E-vitamint. Ezek serkentik a vérkeringést és erősítik a hajszálerek falát. Ha már megjelent a visszér, a vadgesztenyekrém sokat segíthet.



49. Szemölcs

A következő gyógyír meghökkentő, de hatékony: minden nap pontosan ugyanabban az időben 15 másodpercig dörzsölje ujjával a szemölcsöt. A dörzsölés serkenti a szemölcs alatti vérkeringést, s arra készteti az immunrendszert, hogy szembeszálljon a szemölcsöt okozó vírussal. A pontos időpont betartása megtanítja immunrendszerét arra, hogy önmagától is felvegye a harcot a nem kívánt betolakodóval.

50. Hüvelygombásodás

A hormonális változások, a szűk ruhák, a stresszes életmód, a helytelen táplálkozás mind-mind megváltoztathatják a hüvely kémhatását. Azon kívül, hogy változtat egészségtelen életmódján, a kasvirág és a teafaolaj segíthet legyőzni a gombás fertőzést. Javasolt még probiotikus joghurtok fogyasztása is.

Miért pont a Huber módszer?


Bruno és Louise Huber először asztrológiával körülbelül 60 évvel ezelőtt kezdett el foglalkozni. Mindkettőjüknek már igen fiatal koruktól széleskörű érdeklődésük volt, foglalkoztak többek között asztrológiával, pszichológiával, s ahogy fiatalon összetalálkoztak, hamarosan felfedezték, hogy mennyi közös dolog van az életükben, s egy cél lebegett a szemük előtt, hogy emeljék az emberi tudatosság minőségét. Egybekelésük után, 1953-ban komoly kutatómunkát végeztek az asztrológia területén, s más témákban is, mint például az ezotéria. 1956-ban meghívták őket, hogy segítsenek a genovai Arcane Iskola megalapításában, s hogy bevezessék Alice Bailey munkáját, és a Lucis Trust-ot. Ez az időszak két éven át tartott, s következetes munkájuk egy mély spirituális megértésen alapult. Brunót 1958-ban - a transzperszonális pszichológia alapítója, melyet úgy is ismernek, mint pszichoszintézis és Pszichoszintézis Intézet -, professzor Roberto Assagioli, meghívta egy szemináriumra, Arezzóba. Bruno nagyon szoros kapcsolatot épített ki Assagiolival. Bruno és Louise hamarosan Firenzében dolgoztak, mint Assagioli asszisztensei, segítették kutatásaiban s a munka dokumentálásában. Ez időszak alatt történt, hogy összefüggést fedeztek fel a születési képlet és a pszichológia között, Assagioli széles körű ügyféladatainak köszönhetően. Új felfedezések születtek, például színeket kezdtek használni a képletábrázolásnál, az energia-intenzitás görbének fontossága/jelentősége a Házaknál és az Életóránál.
Több mint 40 év intenzív ügyfélközpontú kutatás tette lehetővé a Huber házaspárnak, hogy felépítsenek egy átfogó asztrológiai pszichológia metódust, amelyet úgy hívnak, hogy 'Huber Módszer', amely újfajta módon értelmezi a születési képletet, megvizsgálja és értelmezi az emberi élet legfinomabb összetevőit, a lélek magjától egészen a környezet hatásáig, amelyben élünk.

A mindennapi élet mint rítus

 Az ember az, akinek léte mindig kockázatos.
Nem az valósítja meg Isten akaratát,
aki metafizikai vészkijáratot keres, hanem az,
aki az érzékitől az érzékfelettiig szárnyalva
az emberlétet kiteljesíti.
/Herbert Fritsche/


Az ezotéria út, amelyen járni kell, hogy célhoz érjünk. Mit kell tennünk konkrétan ahhoz, hogy ne ragadjunk le a szemlélődésben, hanem valóban az ezoteri­kus útra léphessünk? Aki receptet vár kérdésére, mélyen csalódik: akinek vi­szont elégségesek az utalások, többet fog találni, mint amennyit fel tud dolgozni. Ugyanis nincsen semmi, ami ne a célra utalna.
Mi emberek mégis úgy vagyunk ezzel, mint az a kisgyermek, aki még nem tud olvasni, s ezért nem képes elsajátítani a tengersok írásos információt. Nekünk is meg kell tanulnunk először elolvasni a valóság betűit, hogy felismerhessük: minden lát­ható csak magasabb eszmék hasonlata, hieroglifája. Ezt a fajta olvasást és gondolko­dást ugyanúgy el kell sajátítani, mint a hagyományos írást és olvasást.

Ez a könyv a valóságnak ehhez a szemléletéhez akarja közelebb hozni önöket. Mivel itt csak az első lépések bemutatására van lehetőség, tudatosan lemondtunk a nagy ezoterikus rendszerek ismertetéséről, mivel ezek megértéséhez és feldolgozásá­hoz szakkifejezések tömegére lenne szükség.

Vizsgálódásunk egyedüli és kizárólagos tárgya a sors volt – társunk, amellyel mindannyiunknak foglalkoznia kell. Saját sorsunk a legindividuálisabb, a leginkább testre szabott rendszer a világon. Az ezoterikus út éppen ezért azzal kezdődik, hogy saját sorsunkkal szembesülünk. E szembesülés célja nem a hétköznapi értelemben vett gazdagság, siker és boldogság, hanem a valóság mélyebb megismerése, a tudat kiszélesítése, találkozás azzal az instanciával, amelyet Istennek nevezünk.

Az ezoterikus út nem ígér világi dicsőséget, csillogást és elismerést, sokkal in­kább munkát, magányt és szakadatlan küzdelmet a valósággal. Ez az út keskeny és göröngyös, sajnos azonban mégis az egyetlen, amely a megszabadulás szűk kapujá­hoz vezet. Nagy a veszélye annak is, hogy menet közben elbukunk vagy lezuhanunk; ez az út ugyanis meredek. A polaritás törvénye alapján a hasznossággal egyenes arányban nő a veszélyesség. Ugyanazzal a késsel vághatunk kenyeret, és meggyilkol­hatunk egy embert. Ha úgy készítjük el a kést, hogy az ne legyen alkalmas ember­ölésre, nem lesz alkalmas kenyérszelésre sem. Egy pici elem nem veszélyes, viszont nem alkalmas rá, hogy egy várost ellásson elektromossággal. Minél magasabbra má­szunk egy hegyen, annál távolabb látunk – s annál mélyebbre is zuhanhatunk. Bizto­sabb, ha lenn maradunk, s ott is négykézláb mászunk – de akkor a kilátás is ennek a helyzetnek fog megfelelni. Az ezoterikus út a legmagasabb csúcsokra vezet, ezért életveszélyes. A megváltás és a bukás ugyanolyan közel vannak egymáshoz, mint a zseniség és az őrület.

Az ember azonban belekóstolt a paradicsomi almába, ezzel pedig a megismerés útja mellett döntött, így végig is kell mennie az úton, ha haza akar találni. Ez az az út, amelyet Krisztus mutatott, és amely egyre lejjebb vezet, míg „a nagy mű” meg nem valósul, s a mélyből fel nem villan a megváltás fénye.

Utaljunk ezen a helyen az ezoterikus beavatásnak arra a stádiumára, amelyet mindenki elér, aki erre az útra lép: a magányra. A magány törvényszerű fázis, min­denkinek át kell mennie rajta; a tarot-ban a kilencedik kártya, a Remete szimbolizál­ja. Ez a magány független a külső körülményektől; az ember belülről átéli, hogy nem értik meg. Mély-énje és a környező világ között megjelenik a megnemértettség, a másság szakadéka. Akkor is remete lesz, ha százával veszik körül az emberek. Ami­lyen bizonyos, hogy ez a fázis bekövetkezik, olyan bizonyossággal fogja felváltani majd egy másik. A magány is csak átmeneti stádium, amely többek között meg akar tanítani bennünket hallgatni és figyelni.

Mielőtt erre az útra lépünk, legjobb, ha feladjuk illúzióinkat. Sok ember okkult érdeklődését gyakran az motiválja, hogy olyan képességekre, erőre akar szert tenni, amelyek mások fölé emelik, hatalmat biztosítanak neki. Ahol ez a motiváció akár rejtetten, akár nyíltan megjelenik, ott az ezoterikus út elkerülhetetlenül a „fekete má­giába” vezet. A fekete mágia olyan tevékenység, amely művelője hasznára, ego-dominanciája erősítésére szolgál. Az úgynevezett „fehér mágia” lényege pedig az, hogy átvilágítsa a sötétséget, az „ólmot” „arannyá” transzmutálja, közreműködjék planéták megváltásában, szolgálja a fényt. Azonban „Csak az bocsáthat ki fényt, aki maga is fénnyé vált. Csak az támaszthat fel, aki újjászületett.” (Fritsche)

Valódi ha­talomról akkor beszélhetünk, ha valakinek van hatalma, de nem használja. Krisztus mindenhatósága abban nyilvánult meg, hogy amikor felszólították, szálljon le a ke­resztről, megtagadta. Ameddig az ember használja a hatalmát, rabszolga, és nem éb­redt öntudatra.
A nyilvánosság ezt nem érti, ezért állandóan azt követeli az okkultistáktól, hogy igazolják állításaikat, demonstrálják a látható csodát. A valódi ezotéria sosem felel meg az efféle elvárásoknak. Bár a közvélemény a csodák véghezvitelének megtaga­dásából arra következtet, hogy csodák nincsenek is – ez azonban annak a tévedése, aki ezt a következtetést vonja le; ez az ő problémája, és nem a miénk. Már a pusztá­ban kísértő Sátán is látható bizonyítékot követelt (vö. Lukács ev. 4, 1-13.) – de nem kapta meg.

Ez az a jelentős különbség, amely a parapszichológia és az ezotéria között feszül. Ameddig kíváncsi valaki, a beavatás kapui zárva maradnak előtte.
Amikor motivációnkban már biztosak vagyunk, s tudjuk, hogy cselekvéseink ru­gói közt sem kíváncsiság, sem a hatalom nem szerepel, megtehetjük első lépéseinket az új ösvényen. De máris itt a következő intés: Csak semmi sietség! Vannak, akik vad tempóban ezoterikus titkokra kezdenek vadászni az újonnan felfedezett, ezoteri­kus tájon. A megismerés és a fejlődés azonban nem siettethető tetszésünk szerint, megvan a saját ritmusuk, s nem tűrik a kényszert.

Évek óta foglalkoztat Albertus barát mondása: „Ha a keresés szenvedéllyé válik.” Meglehetősen gyakori manapság, hogy az ezotéria szenvedélybetegséggé válik, a benne szenvedők kielégíthetetlenül keresik az egyre újabb rendszereket és igazságo­kat, mohón bekebelezik őket anélkül, hogy megemésztenék, lefordítanák őket a ma­guk számára. Az út így kiruccanássá válik. Fanatizmus és intolerancia jellemzi azo­kat, akik túlságos sietségükkel Istent viszontteljesítményre akarják kényszeríteni. A fejlődésnek nyugalomra van szüksége, bár ez a nyugalom nem jelent tétlenséget. A nyugalomnak abból a bizalomból kell kinőnie, hogy minden, aminek meg kell történ­nie, a megfelelő időben meg fog történni. Amint a parasztnak is ki kell várnia, míg kinő és megérik a vetés, az embernek is meg kell tanulnia várni, míg megérik az idő. „Ha sietsz, csak kényelmesen”, szól a népi bölcsesség, ez az ezotériára is vonatkozik, s az arányos középutat mutatja.

Szerintem nem az a legfontosabb, hogy ezoterikus társaságok vagy egyesületek után kutassunk, vagy gurut keressünk magunknak Indiában. Napjainkban egyre több ilyen egyesület működik – bár tradícióik, nagyságuk és céljaik különböznek egymás­tól. Ha az egészen kis csoportokat és köröket is tekintetbe vesszük, számuk áttekint­hetetlenül magas. Ezért úgy általában nem mondhatunk véleményt arról, hogy értel­mesek vagy értelmetlenek-e – mégis engedtessék meg nekünk néhány alapvető gon­dolat ezzel kapcsolatban.

Minden csoportnak megvan a maga jogosultsága, s egy kereső ember számára adott időpontban mindegyik adhat egy bizonyos lökést, impulzust. Ezek az impulzu­sok nagyjából függetlenek az adott csoport belső értékeitől. Semmi sem lehet olyan rossz ezen a világon, hogy annak, aki megtanult tudatosan látni, ne közvetítene vala­miféle információt. Egy rendszer vagy egy társaság értékét abszolúte soha nem hatá­rozhatjuk meg, inkább csak relatíve, a kereső ember tudatszintjéhez képest. Ha valaki affinitást érez egy bizonyos társaság iránt, az azt mutatja, hogy tanaiból nyilvánvaló­an profitálhat; ebben az esetben pedig a társaság az ő számára értékes lesz. Ez a hely­zet a legritkább esetben tartós. Bizonyos nagyságtól kezdve minden társaság belső fejlődése lelassul, s így többnyire nem tudja követni egyes tagjainak fejlődési tem­póját.
Így eljön az a nap, amikor a társaság betöltötte feladatát az egyes ember szem­pontjából: ő már egy következő lépésre érez indíttatást, újabb megismerési szintre érkezett.

A társaságoknak ez a veszélye. Saját tanaikat, melyek szükségképpen csak egy szeletét ölelik föl a valóságnak, egyedül üdvözítő igazsággá kiáltják ki, energiájukat elvonják saját belső fejlődésüktől, s a társasági fontoskodásra, térítésre, a másként gondolkodókkal való rivalizálásra használják. A rendszer öncéllá lesz és rögződik, ahelyett hogy megszabadulna a fixációtól. A csoport a kölcsönös önbizonyítások me­nedékhelye lesz. Kialakul egy tanítványi kör, amelynek ezotériája a mester szavainak konzumálásában merül ki. Így pedig az útból zsákutca lesz.
Eltekintve a nagyobb társaságok fent jelzett általános veszélyeitől, alapirányult­ságuk szerint minőségileg három csoportot különböztetünk meg:

1.
a tiszta fehér mágiát követő csoportok,

2.
a fekete mágia befolyása alatt álló csoportok,

3.
azok a csoportok, amelyek jelentéktelenségüknél fogva sem az egyik, sem a másik irányzatba nem sorolhatók.

Ha eltekintünk ez utóbbi, ezoterikus szempontból tökéletesen érdektelen cso­porttól, felmerül a kérdés, mely jegyek alapján különböztetjük meg egymástól a fehér és a fekete mágiát. A „fehér”, illetve a „fekete mágia” a mi szóhasználatunkban alap­vető polaritások szimbólumai, s attól függetlenül használjuk őket, hogy az érintett csoport magát ezekkel a fogalmakkal kapcsolatba hozta-e valaha vagy sem.

Ugyanezt a polaritást leírhatjuk azokkal a szavakkal is, hogy „bal” és „jobb olda­li” út. A két út ugyanannak a polaritásnak két fele, s ennyiben mindkettő jogosult – ezért itt szó sincs arról, hogy a „bal oldali” utat el akarnánk átkozni –, szükségünk van rá, mint olyan antagonisztikus ellentétre, amely a „helyes” utat megvilágítja ne­künk. Az egyes ember azonban döntés előtt áll, melyik irányt válassza, a fényét-e vagy a sötétségét. Ebben a kérdésben mindenki szabadon dönthet – választásának következményeit azonban teljes egészében viselnie kell, illetve el kell viselnie. A „bal oldali” ösvény hatalommal kecsegtet – a „jobb oldali ösvény” áldozatot kíván. Így a döntés sokak számára kézenfekvő.

Meg kell fontolnunk azonban, hogy minden a fényből született, ezért vissza is kell térnie a fénybe. A sötétség a fény hiánya. A bal oldali, sötét ösvény ezért semmi sajátos célhoz nem vezet, csak óriási kerülőút, amely végül mégis visszatér a fény birodalmába. Nem véletlenül asszociálnak ősidők óta az igazságról, a megismerésről, a megváltásról, megvilágosodásról a fényre, a hazugságról, a csalásról, tévedésről, betegségről, szenvedésről a sötétségre. A döntést mindenki maga hozza meg, mi itt csak azt hangsúlyozzuk, hogy mi az ezoterikus úton mindig a fény útját értjük, mert a másik tulajdonképpen nem is út, csak az út árnyéka.

Igen sok olyan szervezet és társaság működik, amelyik a sötét ösvény mellett kötelezte el magát, ezt persze hivatalosan a legkevésbé sem ismerik el. Ezért mielőtt valahova belépnénk, legjobb, ha bizonyos szempontokból ellenőrizzük a társaságot. A bal oldali sötét pólus tipikus jegyei: valamiféle hatalmi törekvés – legyen az akár a társaság nagysága, hittérítés vagy hasonlók –; kísérletek arra, hogy úgy kössenek ma­gukhoz embereket, hogy később nehéz vagy lehetetlen legyen számukra a kiválás; bármilyen drogfogyasztás.

A valódi ezotéria – amennyiben szervezett formában egyáltalán előfordul – nem akar mást, csak segíteni a kereső embernek, szolgálatára állni, ameddig csak szüksége van rá, ameddig tanácsot, segítséget kér. A valódi ezotéria a szabadság útját mutatja meg, és soha nem vezet függőséghez. A valódi ezotéria nehezen szervezhető, ezért nem is kellene feltétlenül nagy szervezetekben keresnünk. Hiszen az utat végül is mindenkinek magának kell megtennie. Ha valakinek segítségre van szüksége, meg fogja kapni, anélkül hogy keresésére indulna. Ahhoz, hogy segítséget kapjunk, ele­gendő, ha valóban szükségünk van rá.


Az okkult technikák értelméről

Sokféle, különböző hatékonyságú és veszélyességű úgynevezett okkult gyakorlat és technika létezik. Itt is érvényes a mértékletesség kívánalma, ne akarjuk előrehala­dásunkat azzal felgyorsítani, hogy egyidejűleg többféle technikát vetünk be. A leg­több gyakorlat nem önmagában értékes, akkor válik azzá, ha rendszeresen elvégez­zük. Nem annyira azon múlik, hogy fejen állunk-e, visszafojtjuk-e a lélegzetünket, vagy krumplit hámozunk – a sikert mindig a tudatosság foka dönti el.

Hiába gyakoroljuk hát a legszorgalmasabban a legeslegjobb és legtitkosabb tech­nikákat, teljesen hatástalanok maradnak, ha magatartásunktól elkülönítve végezzük őket, nem fogjuk fel hasonlat jellegüket, s ezért nem tudjuk átültetni őket életünk egyéb területeire. Goethe ezt mondta: „Hogyan is használhatna a bölcsek köve, ha hiányzik a kőhöz a bölcs?” Ugyanez fordítva is igaz, mert minden tevékenység meg­szentelhető – legyen az bármilyen egyszerű vagy banális –, ha tudatosan csináljuk, s ezzel értelmet adunk neki.

A rítus a makrokozmikus valóság tudatos mikrokozmikus leképezése. És ezért a legigényesebb gyakorlatnak azt tartom, ha mindennapi életünket rítussá nemesítjük. Ha le akarjuk győzni a polaritást, először is meg kell szüntetnünk az „ezoterikus gya­korlatok” és az úgynevezett „normális élet” közötti különbséget – másként az ezotéria hobbivá degradálódik.

Törekvéseinknek az a célja, hogy minden kézfogást, minden szót, minden tettet istentiszteletté nemesítsünk. Mi mást tesz az a mezei vi­rág, amelyik önzetlenül kínálja szépségét és árasztja illatát, mint szakadatlanul te­remtőjét dicséri? Vajon a madárdal és a tenger morajlása más-e, mint istentisztelet? Csak mi emberek gondoljuk, hogy örökösen fontosabb dolgunk van, s ezzel tetteink értelmét magukba a tettekbe helyezzük.


Az ezotéria és a menekülés a világ elől

Aki mindennapi életét rítussá alakítja, nem lesz kitéve annak a veszélynek, hogy az ezotéria a világ elől való menekvés eszközévé válik számára. Nem szabad, hogy az ezotéria eltávolítson bennünket a földi világtól, hanem segítenie kell abban, hogy földi létünket átlényegítsük, megváltsuk vele. Azok, akik megvetnek mindent, ami alsó, földi, anyagi természetű, és mint tisztátalant, sötétet, mocskosat kínosan kerül­nek – csak hogy a fenthez, a mennybélihez, a tisztához fordulhassanak –, veszélyes útra lépnek.

Számukra az ezotéria csak menekülést jelent egy olyan problematika elől, ame­lyet nem képesek kézben tartani. Az ezotéria sajnos éppen azokra az emberekre gya­korol különösen nagy hatást, akik a mindennapi élettel, az anyagi világ problémáival nem tudnak megbirkózni – ezért aztán ezoterikus körökben meglehetősen egyenlőtlen a viszony a valódi beavatottak és a világ elől menekülő neurotikusok között.

Dion Fortune igen pontosan fogalmazza meg ezt a problémát: „A misztikusnak először a formák szintjén kell betöltenie feladatát, s csak ezután húzódhat vissza a formák világából. Ha mohón ráveti magát a misztikus ösvényre, a káosz és nem a fény világába kerül. Aki természetétől fogva a misztikus ösvény követésére hajlik, annak ellenszenves a formák fegyelme, s túl nagy a kísértés, hogy a formák szintjén feladja az élettel való küzdelmet, s mielőtt arra megérett volna, felsőbb szintekre hú­zódjék vissza. A forma – edény, amely mindaddig körülveszi a folyékony tudatot, míg az meg nem szilárdul annyira, hogy ne tudjon szétfolyni többé. Ha túlságosan korán széttörjük az edényt, a tudat a formátlanba hull, ahogyan az agyag is szétesik, ha korán vesszük le róla az öntőformát. Ha egy misztikusnál szétesésre utaló jelek lépnek fel, tudjuk, hogy túlságosan korán törte szét az öntőformát, s hogy vissza kell térnie az anyag fegyelméhez, míg a forma világát el nem sajátítja.”

A forma világa úgy sajátítható el jól, ha ezoterikus törvények szerint kezdünk rá­kérdezni saját sorsunkra. Elsősorban ezt kívánja elősegíteni ez a könyv, ezért tekint­sük át még egyszer e gondolat alapstruktúráját.

Minden fáradozásunk célja az, hogy felébresszük az alvót, s megtanítsuk látni a valóságot. Aki engedi tudatát felébreszteni, s megtanulja, hogyan tartsa nyitva a sze­mét, az a valóság egyre újabb dimenzióit fogja felfedezni, amelyeket nem is sejtett, amíg aludt. A benne felébredt vágy a valóság egyre tökéletesebb megismerésére rá­bírja majd, hogy tudatát egyre jobban kitágítsa, s így a valóságot egyre több néző­pontból szemlélve fogadja be.

Ezen az úton az a legproblematikusabb jelenség, hogy tudatunk a polaritásokra hasadt valósággal találkozik. Csupa ellentét között találjuk magunkat – pedig milyen mélyen vágyódunk az egységre. Ha valaha is el akarjuk érni ezt az egységet, meg kell tanulnunk úgy egyesíteni magunkban a látszólagos ellentéteket, hogy azok fejlődé­sünk lépcsőfokaivá váljanak. Önmagunkat korlátolt tudatként éljük meg, ezt a korlá­tolt tudatot nevezzük „én”-nek – s ezzel szemben áll a külvilág, amelyet „nem én”­ként érzékelünk.

A bölcsek azt állítják, hogy az ember mint mikrokozmosz analógiája a makro­kozmosznak – így a „külső” a „belső” tükörképe. Ezek szerint az önismeret a világ megismeréséhez vezet, s a világ megismerése önmagunk megismeréséhez. Ezen a fokozaton kell megtanulnunk, hogy nem a külső körülmények áldozatai vagyunk – amint azt eddig hittük –, hanem létünk minősége teremti külső világunk minőségét.

Elsajátítjuk a rezonancia törvényének tudatos alkalmazását, és amint változunk, fokozatosan elég érettek leszünk ahhoz, amit külvilágunkban érzékelni és megélni szeretnénk. Szükségképpen megbékélünk mindennel, ami van, s felfedezzük, hogy minden úgy jó, ahogy van.

A megbékéléssel azonban új dimenziók nyílnak meg előttünk, új összefüggések, amelyek rejtve maradnak azok előtt, akik feleselnek a valósággal. Szemünk megszű­nik a világot horizontális szintekben látni, s felfedezi, hogy ezeket a szinteket függő­leges princípiumláncok szövik át. Mivel minden jelenség csak valamely ősprincípium meghatározott kifejeződése, egyszerre csak az egész jelenségvilág e magasabb való­ság hasonlataként jelenik meg előttünk, és lassan megértjük, mit is akart kifejezni Hermész Triszmegisztosz a következő szavakkal: „Amint fenn, úgy lenn.”

Akárhová nézzünk is, semmi sincs nyugalomban, minden folyik, változik, módo­sul: s mivel ez a szakadatlan változás célirányosnak tűnik fel előttünk, fejlődésnek, evolúciónak nevezzük. Fejlődés azonban csak tanulási folyamatokon keresztül jöhet létre – a tanulási folyamatok viszont problémamegoldásokhoz kötődnek. Így végül is a problémában ismerhetjük fel minden fejlődés motorját, s így fogjuk fel, hogy min­den probléma kihívás, s hogy cselekedve kell átélnünk ahhoz, hogy megoldhassuk, s megválthassuk „problémásságától”.


Hazatérés

A kereső ember számára az anonim sors, amelynek vak véletlenszerűségétől az emberiség annyira reszket, egyáltalán nem anonim. Feltárulnak törvényszerűségei, és kiderül, hogy a sors az az instancia, amely gondoskodik róla, hogy minden lény be­járja előírt pályáját. Az ellenségünknek vélt sorsból partner lesz, méghozzá olyan partner, amelyik megakadályozza, hogy merő lustaságból kikapcsolódjunk az evolú­cióból. Minél jobban vonakodunk attól, hogy valamely problémát tanulás révén meg­váltsunk „problémásságától”, minél inkább ellenállunk saját sorsunknak, annál in­kább meg fogjuk ismerni sorsunk negatív aspektusát, a szenvedést.
A szenvedést az a súrlódás okozza, amely a törvényszerűen előírt pálya és az egyes személy mozgásiránya között jön létre. A szenvedés csak úgy válik felesleges­sé, ha igyekszünk saját pályánkat egyre jobban kiismerni, s önszántunkból követni. Csak az nem éli meg kényszernek a törvényt, aki alá tudja rendelni magát neki. Csak annak nyílik meg a totális szabadság, aki megtalálja a helyét a kozmosz rendjében, és maga is összeolvad a törvénnyel.

Ehhez az szükséges, hogy legyőzzük az ego hatalmi igényeit. A hatalomvágy az emberiség legfőbb ellensége, s a tetejében egyre rafináltabban álcázza magát. A ha­talom ellenpólusa az alázat vagy a szeretet. A szeretet az egyetlen, ami a lét minden területén képes legyőzni az én és a nem én közötti polaritást. Csak a szeretet ereje tudja az alacsonyrendűt magasrendűvé változtatni, a szeretet transzmutációra, így átváltoztatásra képes. Küzdelemre küzdelem, gyűlöletre gyűlölet, nyomásra ellen­nyomás a válasz. A szeretetben megmutatkozik, hogy a gyenge valójában erős, az alázatos pedig hatalmas.

A tarot huszonkét lapja közül a tizenegyedik van a középpontban, az Erő, képén egy rózsáktól körülölelt, vékony asszonyt látunk, aki puszta kézzel fogja be egy vad oroszlán száját. Ez a lap a szeretet erejét és hatalmát szimbolizálja, amit a világ semmilyen külső hatalma sem győzhet le. Aki megvalósítja a szolgálat és az alázat hatalmát, nagy lépést tesz útján előre. A szeretet legyőzi az ellentétek polaritását, s visszavezeti az embert a tudatnak abba az egységébe, amelyből egykoron a paradi­csomi bűnbe zuhant.

Az ember még androgün lény volt, s a paradicsomi egység tökéletességében élt, amikor hallgatott a kígyó kísértésére, mert meg akarta tudni, mi jó, mi rossz. Így le­szakadt az egységről, s most tudja, mi jó, mi rossz. A megismerés azonban méreggé vált számára, ezért csakis a megismerés lehet a gyógyszer számára: mert „similia similibus curantur”. Az ember szenved a megismerés polaritásától, s gyógyulásban reménykedik. Az emberi lét alapvetően beteg. A betegség az ember esélye, mert csak azt lehet gyógyítani, aki beteg – s csak az képes a gyógyulásra is. A betegség mikrokozmikus bűnbeesés, meghasonlás Istennel – a gyógyulás: Istennel való meg­békélés. Az úgynevezett gyógyító műveletek csak formális körülményeket biztosíta­nak ehhez a folyamathoz.

Nem úgy kell felfognunk tehát a betegséget és a szenvedést, mint zavaró körül­ményeket az életünkben, amelyeket mindenáron el kell kerülnünk. Amikor átéljük és megszenvedjük őket, voltaképpen az első lépéseket tesszük a szabadulás felé, hogy megpillanthassuk a mélységben felvillanó fényt. Az eredendő bűn a betegség sze­mélytelen aspektusa, a karma pedig a személyes.
A tudatos élet lehetőséget ad arra, hogy karmánkból egyre többet megoldjunk és ledolgozzunk, és hogy ugyanakkor újabb karmikus terheket ne vegyünk magunkra. A személyes és a személytelen bűn találkozási pontján a betegség gyógyulásba csap át.

Csak az fogja felfedezni az élet értelmét, aki képes vállalni a teljes felelősséget mindazért, amit átél és ami történik vele. Korunk betegsége az, hogy nem találjuk az élet értelmét, s ez gyökértelenné tesz bennünket a kozmoszban. Ezzel fizetünk azért, hogy meg akartunk szabadulni a felelősségtől.

Aki viseli a felelősséget sorsáért, önmagát az univerzum törvényszerűségeibe ágyazva éli meg, megszabadul szorongásaitól – mert megtalálja a visszakapcsolást az ősalapokhoz. A religio tartalma eredetileg éppen ez a visszakapcsolás. Csak akkor ismerhetjük fel célunkat, ha ismerjük eredetünket.

A cél a tökéletesség. A tökéletes­ség az egység kifejezése. Az egység neve: Isten.

/Thorwald Dethlefsen: A sors mint esély/

A fogantatás és a születés élménye

"Már a második vagy harmadik ülésen „visszavezetjük” a pácienst saját születésé­be. Az első időregresszió során újra átéli saját születését, újra érzi, látja, hallja és érzékeli azt, ami születése alatt és után történt.

Ha már képes arra, hogy születésének minden részletét és szakaszát tudatosan át­élje (ehhez többnyire ismétlésekre van szükség), még tovább megyünk visszafelé az időben, egészen a fogantatásig. Ekkor azt éli át, hogy teste fogantatásakor már mint érzékelő és átélő tudat volt jelen, látja a teret és jövendő szüleit, átéli a szülők nemi aktusát, s hirtelen „egyfajta örvény vonzását érzi, ez tölcsérszerűen beszívja őt”, s ismét valami behatároltban, anyagiban, sötétben találja magát. Kortársaink többsége számára rossz tréfának tűnik az, hogy valaki jelen lehet saját fogantatásakor, ha azonban megtanuljuk, hogy a tudatot és a testet fogalmilag elválasszuk egymástól, egészen magától értetődő lesz. Az ember éppúgy jelen van anyagi teste fogantatása­kor, mint temetésekor.

A fogantatás megtapasztalása után bejárjuk a fogantatás és a születés közti idő­szakot, minden anyaméhben töltött hónapot, így kiderül, ez ismét sok, a gyermek számára különösen kellemetlen tapasztalat forrása lesz. Aki maga nem tapasztalta, alig hiszi, mennyi szorongást, fájdalmat, abortuszkísérletet él át az embrió.

Összehasonlítva a születés előtti tapasztalatokkal, az első gyermekévek kínos él­ményei ártalmatlan epizódok csupán. A fogantatástól a születésig tartó időszak tuda­tos áttekintése több belátást hoz a páciensnek, mint több száz óra analízis.

A primérterápiákban egyre gyakoribb, hogy a kezelés során a páciens spontán módon regrediál a születésbe, és az embrionális állapotba. Így lassan ezekben a kö­rökben is elfogadottá válik az a nézet, hogy a születés előtti időszakot tudatosan éljük át. Persze szenzációnak hat, ha mindezt az eddigi elméletekkel és terápiás módsze­rekkel hasonlítjuk össze, s így fennáll annak a veszélye, hogy többen arra a meggyő­ződésre jussanak, miszerint a későbbi konfliktusok és zavarok „valódi okát” a szüle­tés előtt, illetve a születésben lehet megtalálni. Ezek az élmények azonban éppoly kevéssé okai a pszichés zavaroknak, mint ahogyan a Freud óta elnyűtt kisgyermekko­ri élmények egy problémalánc tagjai, s ez a lánc még igen sok inkarnáción fog ke­resztülhúzódni.
Az előzőekkel összefüggésben manapság egyre többen azt hangoztatják, hogy a lélek csak a fogantatást követő harmadik hónapban kapcsolódik össze a testtel. Erre azt tudjuk válaszolni, hogy eddigi összes páciensünk s valamennyi kísérleti alanyunk kivétel nélkül leírta fogantatását, s azzal egyidejűleg az anya testébe való beköltözést. Talán valamikor majd kísérleti úton magyarázható lesz, hogyan alakult ki az az el­mélet, amely szerint a lélek csak a harmadik hónapban inkarnálódik. Ez a nézet szá­momra valószínűtlenül hat, miután a sejteknek kezdettől fogva információra van szükségük ahhoz, hogy megfelelően fejlődjenek.

Minden szülő és szülész számára szinte beláthatatlan horderejű, hogy a gyermek fogantatásától kezdve mindent, ami történik, s amit beszélnek körülötte, tudatosan érzékel. Hál' istennek Dr. Leboyer „szelíd szülés módszere” napjainkban egyre na­gyobb visszhangra talál, s lassan a klinikák is meghajolnak a tudatosabb szülők kívá­nalmai előtt.

Köteteket tudnánk megtölteni a terhesség és a születés idejére vonatkozó taná­csainkkal, de legyen itt elég annyi, hogy a növekvő embrió csak testi méretében olyan pici, gyámoltalan és fiatal, lelke azonban több ezer év érettségét hordozza magában. Teljes mértékben lehetséges, hogy az újszülött lelkileg idősebb, mint szülei. Semmi okunk sincs arra, hogy a bébivel értelmetlenül gügyögjünk – minden szót, minden mondatot ért, azt is, amit jobb lenne nem az ő jelenlétében kimondani.

Minden szülőnek azt tanácsoljuk, kezdje olyan korán gyermekei nevelését, ami­lyen korán csak lehet – azaz, lehetőleg már azon a napon, amelyen a gyermek meg­létéről tudomást szerez. A születés előtti nevelés, az eugenetika abban áll, hogy a szülők az anyaméhben lévő gyermekkel normálisan beszélgetnek, kifejezik érkezése felett érzett örömüket, elmondják neki a születés folyamatát, és csak jó zenében, jó irodalomban, jó filmben és jó színházban részesítik őt. Az embrióhoz intézett egyet­len világos mondat több eredményre vezet, mint egy többhetes terhesgimnasztika.

A szülés nehézségei és incidensei arra vezethetők vissza, hogy a gyermek meg­próbálja megakadályozni a megszületést. A megszületéstől való szorongás nem any­nyira magára a születésre vonatkozik, az embrió sokkal inkább attól fél, hogyan fog a most kezdődő élettel megbirkózni. Mivel az embriónak még nincsen saját légzési ritmusa, nem egészen foglya a polaritásnak. Ezért bejárása van még múltjába, jelené­be és jövőjébe, átlátja leendő élete fontosabb fázisait – hasonlítsuk csak össze ezt a haldoklás folyamán jelentkező életfilmmel! Ez a tudás akkor oltódik ki bennünk, amikor először levegőt veszünk, ekkor kerülünk be a polaritásba, ekkor tagolódunk be az időfüggőségbe. Ez az oka annak is, hogy a születési horoszkópot a felsírás, il­letve az első lélegzetvétel időpontjára számítják ki. Az embrió áttekinti leendő élete problémáit, s tudja, hogy tudása a születéssel kioltódik. Ebből ered a megszületéstől való szorongás, ezért olyan gyakori a megszületés megakadályozására irányuló kí­sérlet. Ha az embrióval megszületése előtt a megfelelő módon beszélgetünk, ez töb­bet segít, mint bármilyen más, klinikai technika. Azok a szülők pedig, akik hetekig vitatkoznak azon, hogy megtartsák-e a gyermeket vagy sem, ne csodálkozzanak, ha gyermekük zavart lesz, vagy elutasítja őket.


Találkozás a múlttal

Ha a páciens már tudatosította a születését, fogantatását és embrionális fejlődését (ehhez körülbelül öt terápiás ülésre van szükség), akkor hozzásegítjük, hogy egy ko­rábbi életébe regrediáljon. Ekkor egy másik történeti időben éli meg magát, áttekinti ezt az életét, születésétől haláláig. Magától értetődik, hogy a korábbi halálát is tuda­tosan átéletjük vele, hogy megbékélhessen az élet legelfojtottabb ellenpólusával, a halállal. Ezután már nem fél a haláltól, szorongása meghátrál tudása előtt. (A szoron­gás a tudás hiánya!) Például az egyik páciensem még a terápiás ülés alatt spontán ezt mondta: „Furcsa, sose gondoltam volna, hogy ilyen egyszerű meghalni.” Pácienseim elbeszélései a halálról szinte mindenben megegyeznek azzal, amit dr. Moody, dr. Kübler-Ross és mások klinikai halálból visszatért kliensei elmondtak. Amint a tudat a fogantatáskor összekötődik a testtel, úgy oldódik el tőle a halálban.

Ha a kliens már több korábbi életét áttekintette, vezérfonalként kiválasztunk egy tetszőleges szimptómát, s ennek alakulását követjük több korábbi inkarnáción ke­resztül. Ennek megfelelően az egyes életeknek csak azokkal a részleteivel foglalko­zunk, amelyek kapcsolatban állnak a tünettel. Ezzel a módszerrel relatíve igen gyor­san igen távoli inkarnációkhoz jutunk.
Az elmúlt testet öltések számát illetően meglehetősen gyakoriak a téves elkép­zelések. Sokan büszkén beszámolnak róla: tudják, hogy ők már négyszer is éltek! Elmúlt életeink száma valójában áttekinthetetlenül sok. Pácienseinknek néhány ülés után már semmi kedvük ahhoz, hogy elmúlt életeiket számolgassák.

A kívülálló számára azok az időtávolságok is elképzelhetetlenek, amelyeket egy­egy terápián átívelünk. Nehéz lenne számokat mondanom, de lényegesen távolabb megyünk vissza a múltba, mint azt a modern történetírás teszi. Egy körülbelül 12 ezer éves atlantiszi inkarnáció nálunk egyáltalán nem számít különösen réginek.

Tökéletesen tudatában vagyunk annak, hogy egyes olvasóink számára egészen elképzelhetetlenek a kijelentéseink, pedig ezek klienseinkkel való mindennapos munkánk eredményei, és semmiben sem különböznek más terapeuták munkaeredmé­nyeitől. Mivel kedzetben ezek az eredmények egyáltalán nem feleltek meg elvárása­inknak, érthetően sohasem próbálkoztunk azzal, hogy bizonyos jelenségeket szuggesztíve közvetítsünk vagy éppen kiprovokáljunk.

Magunk is a materiális szintet kezdtük el kutatni, s eközben számunkra is elkép­zelhetetlen dimenziókhoz kellett hozzászoknunk. Aki itt most végére ért a csodálko­zásnak, az menjen csak el egy planetáriumba, s meditáljon el azokon az asztronómiai nagyságrendeken, amelyekkel ma a tudomány dolgozik.

Az anyagi világ kétségkívül grandiózus kutatása után most a lelki élet kutatása folyik. Hivatalosan alig néhány lépés van mögöttünk ezen az úton, így még sok, tel­jességgel elképzelhetetlen jelenség vár arra, hogy az emberi tudat felfogja.

Munkánk során alapvetően revideálnunk kell majd az ember korával és eredeté­vel kapcsolatos nézeteinket. Az emberiség sokkal idősebb, mint azt manapság felté­telezik. Időről időre már voltak olyan magas kultúrák, amelyek sokban hasonlítottak korunkhoz. A ritmus törvénye ezen a területen is érvényesül, tehát minden fejlődést hanyatlás és pusztulás követ. Az emberiség még mindig Bábel tornyát építi.

Térjünk vissza most a reinkarnációs terápia lefolyásához. A páciens a tünetlánc újraátélése során észreveszi, hogy aktuális problémája vagy tünete ősrégi, hasonló formában szinte mindegyik előző életében előfordult. Ezen a ponton igen nagy a ve­szélye a téves interpretációknak. Kezdetben magam is áldozatul estem ennek – ha­sonlítsák össze az itt leírtakat Az újjászületés élménye című könyvem megfelelő feje­zetével.

Ha a korábbi életben olyan traumatikus helyzetet találunk, amely tartalmilag egy­becseng a beteg jelenlegi tünetével, hajlamosak vagyunk arra, hogy ezt a szituációt „őstraumának”, illetőleg a tünet „okának” tekintsük. Lássunk egy példát: egyik klien­sem nem lát a bal szemére. Átéli, hogy az egyik korábbi életében egy nyílvessző be­letalál a bal szemébe. Vagy egy másik páciens, aki fél a magasságtól, s átéli, hogyan lökték le egy szikláról előző életében. A szokásos pszichológiai gondolkodás rend­szerében hajlamosak vagyunk arra, hogy a tünet okát ezekben a korábbi élményekben lássuk. Ez a következtetés azonban alapvetően téves, ugyanazon a szinten marad, mint az az elképzelés, hogy valamely zavar okát a korai gyermekkorban kell megta­lálnunk.

Ha a korábbi inkarnációkra alkalmazzuk azt a gondolatsort, amelyet erre az életre kifejlesztettünk, akkor a traumatikus élmény egészen biztosan nem ostoba véletlen volt, hanem egy olyan probléma kifejeződése, amelyet már abba az inkarnációba is korábbról vittünk magunkkal. Vagy megfordítva: nagyon is elképzelhető, hogy annak az embernek a lelke, aki egyik életében vízbe fulladt, következő életében félni fog a víztől; ez azonban nem jogosít fel bennünket arra, hogy víziszonyának okát a meg­fulladás tényében lássuk, az, hogy megfulladt, törvényszerű történés, ugyanis egy probléma külső megjelenítése, amelyet ebbe az életébe is magával hozott.

Ha továbbkeresünk, sok más, olyan szituációt fogunk találni, amelyek mind olyan minőségűek, hogy a tünet, „őstraumájának” nevezhetnénk őket. Ha folytatjuk példánkat, ez azt jelenti, hogy annak a páciensnek a múltjában, akinek a bal szemét a nyílvessző kilőtte, még sok olyan szituáció lesz, amelyben a bal szeme világát elve­szíti. Mindezek az események egy lánc szemei, s maga a lánc adja minden szituáció­ban a közös problémát. A döntő lépés akkor következik be, amikor a terápiában egy tünetlánc feltételezhető végére érünk; ilyenkor kliensünket abba a szituációba regrediáltatjuk, amelyben későbbi szenvedéssorozata okát látta, s amelynek tartalmát ismételte későbbi életei megfelelő formáiban. Ekkor a páciens azzal a saját karmikus bűnével szembesül, amely szükségszerűvé tette későbbi szenvedéseinek sorozatát. A kliens egészen addig a pontig csak szerencsétlen, örök áldozatként éli meg önmagát. Nincs számottevő különbség aközött, ha egy páciens úgy gondolja, zavarai okát anyja viselkedésében kell keresnie, vagy ha úgy, hogy előélete valamelyik kellemetlen eseményében, ugyanis mindkét esetben a külvilágra vetíti ki a felelősséget.

Mindettől valami egészen különböző dolog történik, amikor valaki saját karmikus bűnével szembesül. A páciensnek integrálnia kell árnyékát, tehát cselekvő­ként kell megélnie önmagát, méghozzá olyan cselekvőként, aki másoknak okozza mindazt, ami miatt pár ezer éve megállás nélkül panaszkodik, mert azt gondolja, hogy mások okozzák azt neki. Szembesülni bűnünkkel nem egyszerű, de hatalmas lépés a gyógyulás felé. Ha még egyáltalán használjuk az „ok” fogalmát, akkor ezt az okot így feltétlenül a karmikus bűnben találjuk meg.

De még ez a karmikus bűn sem az abszolút végpont, determinánsai után tovább is kutathatnánk. Annak, hogy ezt mégsem tesszük, a következő gyakorlati okai van­nak:

1.
Konkrét végpont, olyan, amit az egyház az eredendő bűn fogalmával ír le, nem létezik.

2.
Egy aktuális problémára vonatkoztatva mindenesetre a karmikus bűn a végte­len ritmus egy fázisának legalábbis az elejét fogja jelenteni.



Bűn és felelősség

A páciens a bűn elismerésével teljes sorsáért magára kell vállalja a felelősséget – ez pedig olyan lépés, amely megnyitja a gyógyulás kapuját. Vannak, akik szoronga­nak attól, hogy megismerjék saját bűneiket, félnek, hogy nem bírnak majd együtt élni ezzel a tudással.

Sokan azt hiszik, ha megtudják, hogy valamikor megöltek valakit, semmiképpen sem lesznek képesek feldolgozni ezt. Ezek a szorongások azonban nem igazolódtak be. Ősi bölcsesség, hogy „csak az nyomaszt, amit elfojtunk”. A konfrontációt meg­előzően éppen a bűnről való tudattalan tudás okoz szorongást. Ha sikerül meglátnunk bűnünket, ez az egész nyomás megszűnik, az a nyomás, amelyet olyasmi okozott, amiről állítólag egyáltalán nem volt tudomásunk.

Ami tudatos, annak nem lehetnek negatív hatásai. A bűnnel való konfrontáció a terápiában abszolút értékítéletmentesen történik meg, egyszerűen a valóság megpil­lantása, s a páciens a látványt, mint múltjának egy darabját tudatosan integrálja. Ha az ember addig tökéletesen elfojtott árnyékát lépésről lépésre tudatába integrálja, egyre teljesebb, egészebb, egészségesebb lesz. Amikor konfrontálódunk bűnünkkel, nem újabb terhet veszünk magunkra, hanem megszabadulunk egy tehertől. Ha a konfrontáció gyakran kellemetlen is, utána mindenki szokatlanul szabadnak, meg­könnyebbültnek érzi magát. Amikor a bűnnel foglalkozunk, kerülnünk kell minden szélsőséget. A bűn elfojtása, másokra való kivetítése beteggé tesz bennünket, mert eltávolít a valóságtól – de ugyanolyan egészségtelen, ha túlterheljük magunkat bűnnel és önváddal, mert előbb-utóbb összeroppanunk súlyuk alatt. El kell fogadnunk, hogy emberlétünkből eredően bűnösök vagyunk, s ez az ára tanulásunknak. Hibák nélkül nincsen fejlődés. Ezért nincsen olyan ember, aki korábban ne követett volna el bűnt. Csak az érheti el a fényt, aki átmegy a sötétségen. Nincsen olyan ember, aki még soha nem égette meg magát, és mégis kerüli a tüzet.

Az egyházi tradíció meglehetősen kiegyensúlyozott viszonyban van a bűn kérdé­sével. Először is tudatosítja a hívőben, hogy mint ember bűnös, tehát bűn terheli, majd a feloldozással mentesíti őt ettől a tehertől.

Vannak, akik azt vetik ellenünk, hogy a kegyelem elve ellentétben áll a karma kemény törvényével, amely szerint minden bűnnek megvan a maga következménye. A karma és kegyelem közötti ellentmondás látszólagos; mint minden más polaritás, e kettő is középen egyesül, s a valóságban kölcsönösen feltételezik egymást. Kegye­lemben csak az részesülhet, aki kéri. Aki kéri a kegyelmet, az elismeri bűnösségét. A karma törvénye gondoskodik róla, hogy egyszer minden ember eljusson hibái, bűnei felismeréséhez. Így a kegyelem csak a karmán keresztül lehet hatékony. A karma célja az emberi belátás, aki ezt elérte, az megérett a kegyelemre.


Az ősprobléma: a hatalom

Egy terápián belül több karmikus láncot, s azok karmikus bűnokait követjük. Ezek a láncok végül is egyfajta csomópontban végződnek, ez az a pont, ahol a páci­ens mindeddig csődöt mondott. A probléma ma is ugyanúgy jelen van, mint egykor, bár a távoli múltban jóval durvább és sokkal látványosabban strukturált, míg ma már többnyire felismerhetetlenül kifinomult, szublimálódott.

Ha pácienseink ősproblémáit elemezzük, azt találjuk, hogy azok egy közös témá­ra redukálhatók, ez a téma pedig a hatalom. Az ember a hatalomba betegszik bele – régebben egészen kiélte, ma rafináltan kendőzi –, de a hatalom volt s maradt is az a probléma, amely az embert kudarcra ítélte. A hatalom ellentéte az alázat. Minden kijelentés, amely így kezdődik: „azt akarom” vagy „azt szeretném” – hatalmi igé­nyeinket fejezi ki.

Korunkban a hatalomgyakorlás leggyakoribb formája a betegség. Tudattalan ha­talmi vágyaink kiélésére korunkban a betegség biztosít szabad teret. Valójában ezért nem akarnak a betegek betegségeiktől megszabadulni. Bár ezt maguk a betegek han­gosan cáfolják, hiszen, mint mondják, ők mindent megtettek, mindent megpróbáltak, hogy ismét egészségesek legyenek. Mi azonban nem ezekre az alibitettekre gondo­lunk. Természetesen a beteg azt hiszi, hogy egészséges szeretne lenni, ugyanis beteg­sége motivációja nem tudatosult benne. Ha felismeri, hogy választania kell: beteg legyen-e, avagy lemondjon a hatalomról, a választás semmi esetre sem lesz könnyű.

A hatalom ugyanaz, mint az egodominancia, kísérlet arra, hogy semminek ne rendeljük alá magunkat, hogy akaratunkat másokra kényszerítsük. Egykor a Paradi­csomban is a hatalomvágy vezette az embert, hogy megízlelje az almát: nem akarta alárendelni magát a törvénynek, ő akarta eldönteni, mi a jó, mi a rossz. Ezért a hata­lomért az ember mindig kész volt magas árat fizetni. Hogy hatalmát megtarthassa, mindig szívesen kötött szövetséget a Sátánnal, adta el neki a lelkét.

Aki azonban korábbi inkarnációi részleteiben átéli hatalomvágyát, az lassan itt és most is észre fogja venni és le fogja leplezni. Csak az lesz képes arra lassanként, hogy leckét vegyen alázatból, aki átlátja, hogy évezredeken át nem riadt vissza a szenvedéstől, csak hogy hatalomhoz jusson. Ez a képesség nem intellektuális szinten fejlődik ki, hanem a valóság megtapasztalása útján, ez az, ami átpolarizálja az em­bert. A tudat a jelenben változik, ezért is gyógyul meg a páciens. A tünetek szó sze­rint maguktól eltűnnek, bár nem is kezeltük őket, egyszerűen feleslegessé válnak a kliens számára.

A reinkarnációs terápia nem menekvés a múltba, hanem ellenpólusként használja fel a múltat arra, hogy a pácienst a jelenbe vezesse. Senki sem élhet itt és most tuda­tosan, ha elfojtja a múltját, s az tudattalanul hat benne tovább. Az a múlt újra és újra felbukkan az emberben, így az idősíkok összekeveréséhez vezet. Csak az tud meg­válni a múltjától, aki beépítette azt tudatába; ekkor viszont sosem sejtett világosság­gal lesz képes átélni a jelent. Azért nézzük meg a múltunkat, mert ma már lényegte­len – és nem azért, mert olyan érdekesnek tartjuk.

Minden ezoterikus út célja az, hogy az ember valóban állandóan és valóban tu­datosan a jelenben éljen. Ehhez jelenünket a múlttól el kell választanunk, meg kell tisztítanunk. A reinkarnációs terápia a homeopátia hasonlóságtörvényét követi: a be­teg a tünetláncok mentén folyvást hasonló szituációkkal szembesül, s közben rátalál a bűn mérgére. Ez a méreg azonban gyógyszer lesz számára, mert a felismerés a mérget hatványozza, s így eloldhatja az embert az ősproblémájától.
A reinkarnációs terápia nem elégíti ki a korábbi életek iránti kíváncsiságot, nem a nép ópiuma, nem egy új élet ígéretével vigasztalja az embereket.

A reinkarnációs terápia a megtisztulás fáradságos útja. Az egymásra következő reinkarnációkban mi nem vigaszt látunk, hanem éppen azt a követelményt, hogy a tökéletesedésre irányuló fejlődésünk során megszabaduljunk az újjászületések kör­forgásától. Mindaddig igent mondunk a földi életre, ameddig az fejlődésünk szem­pontjából szükséges, célunk azonban túl van a materiális világon; egy olyan egység, amelyből egykoron kiváltunk, s amelybe visszavágyunk.


Túlvilági tapasztalatok

Gyakran felvetődik az a kérdés, vajon múltban tett utazásaik során a páciensek az egyes inkarnációk közötti időszakokról is beszámolnak-e. A túlvilágról, illetve a tes­tet öltések közötti időszakokról sokkal bővebb tapasztalatok állnak rendelkezésünkre, mint alig néhány évvel ezelőtt, kutatásainkat e téren azonban még korántsem fejeztük be. A terápián belül azonban megpróbálunk csak azokkal az időszakokkal foglalkoz­ni, amelyek a páciens szempontjából relevánsak, s kerüljük azokat a kérdéseket, amelyek pusztán kíváncsiságunkat elégítenék ki. Ezért is van az, hogy a túlvilági ta­pasztalatok terén még gyerekcipőben járunk.

A fenti témáról általános érvényű kijelentéseket azért is nehéz tennünk, mert a túlvilág sem mutat homogén képet, hanem éppen olyan differenciált, mint különböző fejlődési fokain az emberi tudat maga. A túlvilág asztrális világ, tisztán képi szint, melyben a formák a legkülönbözőbb lelki tartalmaknak felelnek meg. A rezonancia törvényének megfelelően az elhunyt lelke a túlvilágon azt a szintet éri el, amely ma­gával vitt tudatállapotának megfelel. Így minden lélek a saját túlvilágába kerül, amelynek képei végül is csak a lélek tudatállapotát tükrözik vissza. Mivel ezek a szintek különbözőek, nehezen tudnánk a túlvilágot egy egységes képben megragadni. Mindig az adott lélektől függ, hogy a túlvilág pokol vagy mennyország-e a számára. Az elhunyt gyakran úgy éli meg a túlvilágot, mint egy tájat, melynek külleme és han­gulata az ő lelki minőségének felel meg. Az egyik páciensem például, aki igen távoli előző életében uralkodó pozícióban volt, s kegyetlen módon visszaélt a hatalmával, a következőképpen írta le a túlvilágot:

„Halálom szenvedésekkel teli, lassú és magányos. Mindenekelőtt olyan rémséges halálfélelmem van, hogy majd megőrülök. Szörnyű zajt és robajt hallok, majd vala­milyen sötét szférában, illetve bizarr tájon találom magam. Minden félelemkeltő, s minden remeg a rémülettől. A táj diszharmonikus, minden éles, szögletes, hideg, elutasító. Fúj a szél, a levegő telve rémült sóhajokkal. Céltalanul bolyongok, egy lyu­kat vagy egy hasadékot keresek, amiben elbújhatnék, de nem találok semmit. Még a színárnyalatok is fenyegetőek. Más lények is vannak itt, többek között patkányszerű állatok. Rémségesen sokáig kell itt maradnom, szakadatlanul valami rejtekhelyet ke­resek. Az a legrémesebb, hogy az ember nem szokik hozzá a borzalmakhoz. Hosszú idő után végre találok egy hasadékot, ebbe gyorsan benyomakodom, illetve beszív valami.”


Mind hasonlóan kellemetlenek azok a túlvilágleírások, amelyek hatalommal, kar­riervággyal, gonoszsággal és szeretetlenséggel teli életet követnek. Ezektől az ese­tektől eltekintve, a túlvilágot általában szépnek, kellemesnek írják le. Egy haldokló gyermek beszámolója például így szól:

„Lassan minden könnyebb lesz, elkezdek lebegni. Nem vagyok többé én, és mé­gis én vagyok, mindent látok, látom a mamámat, a papámat, a házvezetőnőt, és ma­gamat is az ágyban. Fellebegek a mennyezetig, majd visszalibegek, és megsimoga­tom a mamámat. Azután megint fellebegek, látom a házat és a kertet. Apám anyja, a nagyanyám kézen fogva vezet. Nagyon kedves hozzám. Elmondja, hová vezet, és hogy mindent meg fog mutatni. Lágy, hullámos tájra érünk, más lényeket is látok itt. Nem beszélünk, mégis tudom, hogy mit mondanak, s ők is tudják, hogy én mit mon­dok. Mindenki jól érzi magát, mindenki boldog. Lágy, fényes színeket látni, amelyek valahogyan átmennek egymásba.”

A túlvilágról szóló leírások a legszörnyűbb ősborzalomtól a legfantasztikusabb tájakig tartanak. Azok a lények, amelyekkel ott találkozni lehet, mindig a hely minő­ségének felelnek meg. Még egyszer hangsúlyozzuk, hogy a túlvilág nem anyagi szint, hanem tisztán pszichikai világ, ettől azonban még nem kevésbé valóságos.

Eddigi tapasztalataink azt mutatják, hogy a túlvilág a lélek fejlődési szintjének felel meg, így minden benne található lény és jelenség is. A túlvilágon is van kon­taktus a lelkek, illetve lények között, sőt nyilvánvalóan még tanulhatunk is ott. Maga­sabban fejlett lények segítségében csak azoknak lesz részük, akik kérik ezt. A test halála után gyakran azonnal világosan látjuk az életünk során elkövetett hibákat. Ha eltekintünk a teljesen sötét szféráktól, a túlvilág annyira kellemes, hogy általában senki sem nagyon akar innen visszatérni a materiális világba. Csak akkor jutunk olyan belátásra, hogy még egyszer inkarnálódnunk kell, ha felismerve saját hibáinkat, jóvá akarjuk tenni, ki akarjuk egyenlíteni őket.

A túlvilág éppolyan differenciált és sokrétű, mint itteni világunk. Mivel a halál önmagában nem alkalmas arra, hogy a lelket jelentékenyen érettebbé vagy okosabbá tegye, a butaság és a bölcsesség a túlvilágon is hasonló módon oszlik meg, mint itt a földön – bár ezt a spiritiszták sokszor elfelejtik. Nem arról van szó, hogy kétségbe vonnánk egyes spiritisztikus jelenségek valódiságát, de mindenkit óvni szeretnénk attól, hogy tévedhetetlennek tartson, s glóriát vonjon minden kijelentés köré, csak azért, „mert odaátról jött”. Sokkal csekélyebb annak az esélye, hogy spiritiszta médi­umokon keresztül valóban magas színvonalú spirituális üzenethez jussunk, mint an­nak, hogy fejletlen lelkek, vagy akár nem is emberi lények privát véleményeit és né­zeteit halljuk.


A földhöz kötött lélek

Most olyan témát érintünk, amelynek megértéséhez még nem adottak a feltételek, de mivel igen fontos, nem tehetjük meg, hogy szót se ejtsünk róla. Azokat a lelkeket nevezzük „földhöz kötöttnek”, akik valamilyen okból olyan erősen fixálódnak a föl­dön történtekhez, hogy a földi test elhagyása után nem a saját útjukat járják a túlvilág szféráiban. Minden érdeklődésük földi eseményekre vonatkozik, ezért egy élő ember testében próbálnak helyet találni, hogy ismét cselekvőképesek legyenek.

Az ilyen földhöz kötöttség oka – bármilyen furcsán hangozzék is – többnyire az, hogy az illető nem érzékelte tudatosan saját halálát. Annak, hogy valaki „nem veszi észre” saját halálát, gyakran az az oka, hogy szilárdan hisz benne: a halállal minden­nek vége. Ha valaki ezzel a meggyőződéssel hirtelen meghal, szubjektíve olyan ke­véssé változnak meg számára a dolgok, hogy egyszerűen nem jut eszébe, hogy meg­halt. Az egyetlen érzékelhető változás cselekvőképességében lesz, ezt azonban hamar kiegyenlíti, ha egy másik földi testhez tapad, s ezáltal az az érzése lehet, hogy befo­lyással van a földön történtekre.

A földhöz kötöttség másik oka lehet valami olyan alapvető hiba, amelyet az illető még halála után is feltétlenül maga szeretne korrigálni, de oka lehet az is, hogy a hát­ramaradott gyászolók az elhunyt lelkét magukhoz akarják láncolni, „nem engedik szabadon”. Bizonyos körülmények között egy élő személyt több földhöz kötött lélek is megszállva tarthat, de ezt a „megszállottságot” ne keverjük össze a démonokkal vagy az ördögtől való megszállottsággal.
A földhöz kötött lélek semmi rosszat nem akar, igen sajnálatos helyzetben van, segítségre szorul. Túlvilági lények azonban mindaddig nem nyújthatnak segítséget neki, amíg a földi történésektől el nem fordul, s nem kér tőlük segítséget. Így az élők feladata, hogy az ilyen lelkeknek megadják a szükséges segítséget. Ezért van az, hogy minden eredendő vallás ismeri a halotti mise vagy a holtakért való közbenjárás rítu­sát. Igen jelentékeny dokumentuma ennek a Tibeti Halottaskönyv; a benne leírt rítus­nak az a feladata, hogy az elhunyt lelkét vezesse.

Ha valakit lelkek tartanak megszállva, ez könnyű tünetektől egészen az elmebe­tegségig terjedő zavarokat okozhat. Sok szól amellett, hogy a skizofrénia fogalma alá tartozó betegségek jó részének köze van a földhöz kötött lelkek jelenlétéhez. Ezekben az esetekben nem a pácienst, hanem a lekötött lelkeket kell kezelni, ez hozzásegíti őket ahhoz, hogy elszabaduljanak, s így a kliens is megszabadul tüneteitől.

A század első felében dr. Wickland amerikai pszichiáter több mint harminc éven keresztül kezelt skizofrén betegeket ezzel a módszerrel. Munkáját – ami igazán nem volt egyszerűnek nevezhető – felesége tehetsége tette lehetővé, aki, mivel kiemelkedő médium volt, a terápiás foglalkozásokon a földhöz kötött lelkek rendelkezésére bo­csátotta testét, s ezek rajta keresztül beszéltek és fejezték ki magukat.

Az ilyen lélek terápiájának lényege, hogy felvilágosítják állapotáról, s utólag tu­datossá teszik benne halálát. Fel kell fognia, hogy nincsen saját teste, így a földi dol­gok nem érintik többé. Szó szerint fordulatot kell tennie, fel kell ismernie új útját, s az úton kapható segítséget.

Az utóbbi években saját tapasztalatokat is gyűjtöttünk ezen a területen. Bár Wickland tapasztalatai beigazolódtak, az is kiderült, kezdetben milyen veszélyeket rejtenek az efféle eljárások. Ezért minden laikust óva intünk attól, hogy ilyen jellegű kísérletekbe kezdjen. Terápiánkon belül újabban lehetőség mutatkozott arra, hogy a földhöz kötött lelkekkel médium nélkül is kapcsolatba lépjünk, s így kezelhessük is őket. Ezt a terápiát én „megváltó terápiának” nevezem, mert az érintett lelket elol­dozza kötöttségeitől, saját útjára tereli.

A megváltó terápiában központi szerepe van az imának – egyes lelkek könyörög­nek, hogy imádkozzunk értük. A laikusok úgy segíthetnek rajtuk, ha imádkoznak, ha halotti misét mondatnak értük – ennél nagyobb szolgálatot aligha tehetnek nekik. Mindebből az következik, hogy a hátramaradottaknak fel kellene hagyniuk minden olyan tevékenységgel, gondolattal, amely a holtat idekötözheti, visszaszólíthatja. A spiritiszták is főként ilyen földhöz kötött lelkekkel érintkeznek. Ezért tisztában kell lenniük azzal, hogy ezek a lelkek segítségre szorulnak, s nem égi bölcsességek köz­vetítői. Bár munkánk s felismeréseink e témában még kezdeti stádiumban vannak, azt azonban már eddigi tapasztalataink is mutatják, hogy ebben a problémakörben a se­gítségnyújtás, illetve a terápia teljesen új lehetőségeire nyílik mód.



A lélek fejlődési fokozatai

Az egyes lelkek különböző időtartamokat töltenek a túlvilágon. Az az elterjedt vélekedés azonban, amely szerint az egyes inkarnációk között több száz vagy ezer év telik el, egészen biztosan téves. Sok minden szól amellett, hogy a távolabbi múltban több évszázadra kiterjedő köztes időszakok is előfordultak. Ma azonban többnyire tíz évnél is rövidebb idő telik el az egyes inkarnációk között. A köztes időszakok meg­rövidülése, illetve meghosszabbodása irányítja a népesedés növekedését, illetve csökkenését. Minél rövidebb a köztes időszak, annál több ember él a földön.

Ebben az összefüggésben soha ne feledkezzünk meg arról, hogy az emberiség mint olyan, nem egy zárt kör állandó létszámmal, inkább csak egy köztes állomás. Ha az inkarnációkat egy iskola osztályaival hasonlítjuk össze, az emberiségre például azt mondhatjuk, hogy a gimnázium előtt és után is vannak még tanintézmények, a lélek is különböző birodalmakat jár be, míg eléri azt az érettségi szintet, amely az emberi­ségbe lépéshez szükséges – s ha mint ember tökéletessé vált, a végtelen hierarchiában még számtalan feladat várja, amely már kívül esik az emberi birodalmon.
Az emberi lélekben olyan emléknyomokat is találunk, amelyek egészen az állat-, növény-, illetve ásványi világig nyúlnak vissza – ezeket azonban nem kell szorosabb értelemben vett inkarnációknak elgondolnunk. Az individuális lelki fejlődés csak az emberi létben kezdődik, az „állatvilágban” még csoportlélek uralkodik. Egyes ese­tekben mégis előfordulhat, ha valaki „visszafokozódik” valamilyen állati inkarnáció­ba, ha emberként olyan súlyosan megsértette az emberi magatartás alapformáit, hogy még az állatvilágban is akad tanulnivalója. Ezek a visszafokozódások főként az em­berlét kezdetére vonatkoznak, s ma már semmiképpen sem gyakoriak. Sokszor föl­vetődik az a kérdés, vajon az ember az inkarnációk során változtatja-e a nemét vagy sem. Bár tapasztalatból tudjuk, hogy a nemek váltakozhatnak, a kérdést mégsem le­het pontosan megválaszolni, mivel nem vagyunk még tisztában azzal a törvénnyel, amely a nemek változtatását vezérli. Miután ezzel kapcsolatban több hipotézist elle­nőriztünk, pillanatnyilag azon a véleményen vagyunk, hogy a lélek meghatározott nemmel rendelkezik, amelyhez egy ellentétes nemű duállélek csatlakozik. Testet öl­téseinek többségében a lélek ugyanazt a nemet viseli. Ellentétes nemű inkarnációk csak olyan esetekben fordulnak elő, amikor a léleknek bizonyos tapasztalatok meg­szerzéséhez vagy karmája betöltéséhez erre van szüksége. Mivel a lélek és a duállélek fejlődése függ egymástól, gyakran találkoznak, de nincsenek mindig együtt.

Az egyik legfantasztikusabb jelenség az, amikor valaki hosszú inkarnációs lán­cokon keresztül mindig ugyanazzal a személlyel találkozik. A szerelem és a gyűlölet, a vonzódás és az ellenszenv elmúlt idők maradványai. Karmikus vétkünk árát mindig ugyanannak a személynek fizetjük meg, akivel szemben elkövettük. A reinkarnációs terápia legmegrázóbb tapasztalatai közé tartozik, hogy a különböző testet öltések problematikája milyen hasonló – évezredek telnek el anélkül, hogy alapvető maga­tartásmódok megváltoznának.

Ebben a felismerésben gyökerezik a terápia sikerének egy része. A tudatunk szá­mára rettenetesen hosszú időszakok áttekintése során a problémák és hibaláncolatok struktúrája teljesen megvilágosodik előttünk. A reinkarnációs terápia úgy működik, mint egy mikroszkóp, amely a legkisebb részletekig megmutatja a személyiség struktúráját.

Azáltal, hogy az ember konfrontálódik bűneivel, rákényszerül, hogy sorsáért ma­gára vállalja a felelősséget, azaz, hogy megváltozzék. A páciens eredetileg csak azt várja, hogy a tünetei megszűnjenek, s nem veszi észre, hogy ez csak mélytudata meg­változásával együtt történhet meg. A reinkarnációs terápiában az ember megismeri sorsa értelmét és igazságosságát. Felismeri, hogy minden tettével csak azt aratja le, amit egykor elvetett, ugyanakkor újból elvet vele valamit, amit egyszer le kell majd aratnia. Ez a felismerés rákényszeríti, hogy az „itt és most”-ban éljen. Megtapasztalja védettségét egy értelemtől vezérelt kozmoszban, s felismeri, hogy egyetlen feladata: ennek a kozmosznak a szolgálata. Ez az ősalapokhoz való visszakapcsolás már re­ligio, terápiánk végső célja, hiszen a gyógyítás a vallás ügye.



Vallás és reinkarnáció

Tapasztalataink azt mutatják, hogy a vallás problematikája egyáltalán nem zár­ható ki a pszichoterápiából. A lélek csak akkor betegszik meg, ha a dolgok elveszítik értelmüket számára. Éppen a pszichésen beteg az, akit már megérintett az a valóság, amely „egészen normális átlagember” számára többnyire tökéletesen ismeretlen. A neurotikus „többet” látott – de nem bírta elviselni a valóság látványát –, megbetege­dett az igazság mérgétől.

Ha homeopátiás módon gondolkodunk tovább, akkor csak attól az igazságtól gyógyulhat meg, amelytől megbetegedett. A gyógyítás célja tehát soha nem lehet az, hogy a beteg ismét olyan normális legyen, mint megbetegedése előtt volt; egy sikeres terápia után a páciensnek ugyanannyira kell a normalitás fölött állnia, amennyire őt a neurózis a normalitástól eltérítette – csak éppen a másik irányban.

Ha egy pácienst elkísérünk individualizációja útján, feltétlenül találkozunk a kö­vetkező kérdésekkel: mi az élet értelme, mi a megváltás, van-e Isten. Ezeket a témá­kat – bármennyien állítják az ellenkezőjét – nem a terapeuta veti fel, sőt a legtöbb terapeuta szándékosan kerüli őket.

A terápia nem ad teret az egyházi missziónak. A religióval való szembesülés nem ugyanazt jelenti, hogy egyik vagy másik vallásos irányzat vagy felekezet természeté­ről vitatkozunk. Sajnos az emberek többségében a vallásos tudat erősen infantilis. A religióval kapcsolatos infantilizmus éppoly erős az egyházak híveiben, mint ellensé­geiben. Mindkét csoportban ijesztően ritkán fogják fel a religio lényegét. Ezért aztán az egyes vallások és egyházak tanai és az igazi között mély szakadék tátong – ez mindig is így volt, s így is marad. Az egyházi intézmények emberek alkotásai, ezért ugyanúgy ki vannak téve emberi tévedéseknek és hibáknak, mint minden más intéz­mény. Az intézmény lényegéhez tartozik a hatalom gyarapítása – a hatalom pedig minden vallás fő ellensége.

Időről időre újra feltűnnek közöttünk a valódi beavatottak, azok, akik a valódi, hamisítatlan, örök érvényű tanokat hirdetik – de a mindenkori szolgálatban lévő írástudók és farizeusok üldözik, keresztre feszítik őket. Amikor mi vallásról beszé­lünk, ezen mindig a religiót, vagyis csak a tiszta tanokat értjük, nem az egyházakat és az intézményeket. Ha a terápia során egy páciens megérti a religio lényegét, saját döntésére bízzuk, hogy csatlakozik-e valamelyik valláshoz vagy felekezethez, vagy pedig folytatja individuális útját. Abban, aki felfogta, hogy mi a vallás, nem lesz töb­bé agresszió az emberi vallási közösségek gyengéivel szemben, sőt mint rituális ke­retet gyakran saját útján fel tudja használni őket. Ezen az alapon kell szemlélnünk a „reinkarnáció és a kereszténység” problémakörét is. A hivatalos keresztény egyház elutasítja a reinkarnációt, kivételt képez a Rudolf Steiner tanait követő keresztény közösség, s ez jól példázza, hogy a kereszténység gondolatköre igenis összefér a re­inkarnációval. Bár nehezen igazolható, sok minden szól amellett, hogy Krisztus ide­jében s azután még jó pár évszázadon keresztül a reinkarnációban való hit egészen magától értetődő volt. Csak Jusztinián császár idején, 553-ban, az ökumenikus zsi­naton utasították el a reinkarnációs tanokat: „Átkozott legyen, aki hisz a lélek kitalált előegzisztenciájában, s förtelmes restaurációjában.”

Állítólag a Szentírást is ekkor tisztították meg a reinkarnációra vonatkozó szöve­gektől. Bizonyosságot e témában csak a vatikáni könyvtár szolgáltathatna. Ennek ellenére vannak olyan helyek a Bibliában, amelyek bár nem elégségesek ahhoz, hogy a reinkarnációt a keresztény tanok tárgyává tegyék, mégis egyértelműen azt mutatják, hogy Krisztus tanítványai számára az újraszületés gondolata magától értetődő volt. Így például minden evangélistánál ott találjuk azt a kérdést, vajon Keresztelő Szent János Illés próféta reinkarnációja volt-e. (Márk evangéliuma 8, 27-28. ) „És elméne Jézus és az ő tanítványai Czézárea Filippi falvaiba; és útközben megkérdé az ő tanít­ványait, mondván nékik: Kinek mondanak engem az emberek? Ők pedig felelének: Keresztelő Jánosnak; és némelyek Illésnek; némelyek pedig egynek a próféták közül. ”(Vö. Máté evangéliuma 16, 13-14.) Majd Máté evangéliumában (17, 10-13.) a kö­vetkezőket találjuk: „És megkérdezék őt az ő tanítványai, mondván: Miért mondják tehát az írástudók, hogy előbb Illésnek kell eljőnie? Jézus pedig felelvén monda né­kik: Illés bizony eljő előbb, és mindent helyreállít; De mondom néktek, hogy Illés immár eljött, és nem ismerék meg őt, hanem azt mívelék vele, amit akarának. Ezenképen az ember Fiának is szenvednie kell majd őtőlük. Ekkor megértették a ta­nítványok, hogy Keresztelő Jánosról szóla nékik.” „Mert a próféták mindnyájan és a törvény Jánosig prófétáltak vala. És, ha be akarjátok venni, Illés ő, aki eljövendő vala. Akinek van füle a hallásra, hallja.” (Máté 11, 13-15.)

Ez a valamennyi evangéliumban felvetődő kérdés csak a reinkarnációval a hát­térben érthető meg. Ugyanez érvényes János evangéliumára: „És amint eltávozék, láta egy embert, aki születésétől fogva vak vala. És kérdezék őt tanítványai, mond­ván: „Mester, ki vétkezett, ez-é, vagy ennek szülei, hogy vakon született? Felele Jézus: Sem ez nem vétkezett, sem ennek szülei, hanem, hogy nyilvánvalókká legyenek benne az Isten dolgai.” (9, 1-3.) A tanítványok kérdésében benne rejlik a korábbi inkarnáci­ók feltételezése. Ezen Jézus válasza sem változtat, nem vonja kétségbe a kérdés jo­gosságát, csak éppen egy harmadik aspektust mutat fel, amely nem volt benne a kér­désben. Sok egyházatya megnyilvánulása még egyértelműbb a reinkarnációt illetően.

K. O. Schmidt Nem csak egyszer élünk című könyvében számos erre vonatkozó idé­zetet gyűjtött össze. Hadd álljon itt néhány ezek közül: A nagy Origenész ezt írja: „Aki tudni akarja, miért hallgat az emberi lélek egyszer a jóra, máskor a gonoszra, keresse az okot egy olyan életben, amely megelőzi ezt a mostanit. – Az életek egymá­sutánjában mindannyian a tökéletesség felé haladunk. – Sorsunk, hogy egyre újabb és egyre jobb életet éljünk, legyen az a földön, vagy más világokban. Az újjászületések végén odaadásunk Istennek valamennyi szennytől megtisztít bennünket.” Kifejezet­ten a reinkarnáció tanai mellett foglalt állást még Szent Jeromos, Alexandriai Kele­men, Nyssai Szent Gergely, Ruffinus, Szent Jusztinusz, Szent Hilarius, Tertian, Philo, Nemesius és mások is.

Louis Pasavali érsek ezt írja: „Az a véleményem, hogy jelentős lépést tennénk előre, ha az újjászületés gondolatát nyilvánosan képviselhetnénk, ezen mind a földön, mind más világokban való újjászületést értek – sok olyan rejtélyt oldhatnánk meg vele, amelyek amorf ködként nyomasztják az emberek szellemét és értelmét.”

Mindezekkel az idézetekkel és nevekkel még csak meg sem kíséreljük azt a lát­szatot kelteni, mintha bizonyítható lenne, hogy a reinkarnáció tana része a keresztény gondolatkörnek. Minden vélemény alátámasztható híres személyiségekkel és szöve­gekkel. Nem hiszem azt, hogy a reinkarnáció körüli vitába a Bibliát is be kellene vet­ni. Színvonalasabbnak tartom, hogy komolyan ellenőrizzük, vajon a keresztény gon­dolatkör és Krisztus tulajdonképpeni tanai ellentmondanak-e a reinkarnációnak, vagy sem. Ha e kérdést előítéletek nélkül akarjuk megválaszolni, azt kell mondanunk, hogy nem. Ezért az egyes ember nem áll választás előtt, hogy vagy keresztény marad, vagy hisz az újjászületésben. A valódi kereszténységhez mindig is szükség volt arra a bátorságra, amellyel az ember a kötelező nézetektől eltekintve saját útját járja – s ez máig sem változott meg. Az „írástudók” már akkoriban sem tartoztak Krisztus szoro­sabb baráti köréhez." /Thorwald Dethlefsen: A sors mint esély/